Będą protestować przed ratuszem przeciw zakazowi aborcji

W związku z propozycją zmian zgłoszonych przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „Stop aborcji” w zakresie zaostrzenia prawa dotyczącego aborcji, 9 kwietnia w Słupsku odbędzie się akcja „Odzyskać wybór w Słupsku”. Uczestnicy akcji chcą zgłosić swój sprzeciw wobec działań dążących do całkowitego zakazu aborcji, także w sytuacjach, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, zagraża zdrowiu i życiu matki lub płód ma poważne wady genetyczne. 

– Uważamy, że całkowity zakaz aborcji to zagrożenie dla wielu kobiet, ale także całych rodzin. W Polsce jest jedno z najbardziej restrykcyjnych praw w Europie dotyczących aborcji, co powoduje, że wiele kobiet dokonuje aborcji nielegalnie. Zaostrzenie istniejących rozwiązań prawnych może tylko pogłębić ten problem, a jednocześnie zagrozić życiu i zdrowiu wielu kobiet. Symbolem akcji jest druciany wieszak, który kiedyś był narzędziem do nielegalnego usuwania ciąży – wyjaśnia Małgorzata Kiernicka z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.

Akcja ma się zacząć o godz. 15 przed ratuszem słupskim.

Badania prowadzone przez CBOS wskazują, że większość Polaków i Polek uważa, że kobiety powinny mieć możliwość przerwania ciąży w sytuacji zagrożenia życia (80% badanych) lub zdrowia (71%), gdy ciąża pochodzi z gwałtu lub kazirodztwa (73%), a także gdy wiadomo, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami genetycznymi (53%).