Stara Osada Rybacka w Ustce

To już ostatni rok prac nad rewitalizacją Starej Osady Rybackiej w Ustce i tworzeniem lokalnego produktu turystycznego.

STARA OSADA RYBACKA W USTCE CZĘŚCIĄ SŁOWIŃSKIEGO SZLAKU RYBACKIEGO

Ustka – wielu ją zna, ale niewielu wie, że to Stara Osada Rybacka założona w średniowieczu na planie owalnicy. Kształt ten dostrzec można między ulicami Marynarki Polskiej, a Czerwonych Kosynierów. Dzisiejsza starówka ustecka to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w mieście, zlokalizowana tuż obok gwarnej, uwielbianej przez turystów ulicy Marynarki Polskiej. To tu, w zaciszu turystycznego centrum miasta znajdują się urocze kafejki z przepyszną kawą, przy której podziwiać można pomorską kratę, czyli charakterystyczne szachulcowe chaty rybackie.

Odrobina historii

Skrzyżowanie ul. Marynarki Polskiej i Kosynierów było do początku XIX wieku miejscem, w którym zaczynała się wieś Ustka. Zbiegały się tu dwie drogi – prowadząca od południowego-zachodu droga z Darłowa i biegnąca od południowego-wschodu droga ze Słupska. Przybywający tymi drogami do południowego skraju wsi mogli obrać jako cel dalszej podróży ulicę główną (obecnie ul. Marynarki Polskiej), która prowadziła do portu lub odbić w prawo w drogę stanowiącą od wschodu zewnętrzną granicę owalnicy (obecnie ul. Czerwonych Kosynierów). Wtedy to najczęściej uczęszczaną ulicą była dzisiejsza Marynarki Polskiej, która biegła równolegle do prawego brzegu Słupi i prowadziła do portu. To głównie tą ulicą transportowano towar, który przypływał jak i wypływał z usteckiego portu.

Stara Osada Rybacka elementem Słowińskiego Szlaku Rybackiego

W trakcie realizacji projektu Stara Osada Rybacka otrzymała własne logo, które wyłonione zostało w wyniku otwartego konkursu. Zasiliła też ofertę Słowińskiego Szlaku Rybackiego i już od dwóch lat informacja o Osadzie dostępna jest na kartach i mapach szlaku dystrybuowanych w miejscach odwiedzin przez turystów, m.in. LOT, kawiarnie, restauracje, hotele. W obrębie Starej Osady Rybackiej znajduje się wiele historycznie cennych miejsc. Dzięki tablicom informacyjnym zlokalizowanym na jej obszarze można dowiedzieć się m.in. o historii stoczni usteckiej, rozlewni piwa usteckiego, dawnej przeprawie portowej czy kościele św. Mikołaja i jego znaczeniu dla rybaków.

Rewitalizacja – co to za projekt?

Opisana wyżej Stara Osada Rybacka to główny punkt projektu realizowanego przez Urząd Miasta 
w Ustce we współpracy ze Słowińską Grupą Rybacką. Projekt pn. „Przywrócenie walorów historycznych Starej Osady Rybackiej w Ustce poprzez zabezpieczenie i ekspozycję ruin kościoła pw. św. Mikołaja oraz nadanie obszarowi charakteru produktu turystycznego” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. To ostatnie miesiące pracy nad projektem. Już dziś można podziwiać piękne ulice miasta, nową małą architekturę. Widoczne są także tablice informacyjne w miejscach istotnych historycznie oraz odlewy z brązu w płytach chodnikowych, przedstawiające główne gatunki ryb żyjące w Bałtyku. Wraz z końcem roku można będzie także wypoczywać na skwerze im. Jana Pawła II, gdzie odkryte zostaną fundamenty kościoła św. Mikołaja.