Seks dla starszych ludzi. Takich zajęć dla seniorów jeszcze nie było

O profilaktyce zdrowotnej w kontekście ryzyka zarażeniem się wirusem HIV oraz bezpiecznych formach zachowania, z seniorami Dziennego Domu Pomocy Społecznej, placówce MOPR rozmawiali przedstawiciele słupskiej Policji i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród seniorów. Odbyło się 5 marca w w DDPS „Bezpieczna przystań” przy ul. Jaracza. St.sierż Edyta Żuk, przedstawiła seniorom program „Bezpieczeństwo seniora w środowisku lokalnym”, czyli m.in znane, ale ulepszone metody jakie stosują przestępcy w celu wyłudzenia od osób starszych pieniędzy: metodę na wnuczka oraz na policjanta. Dodatkowo Pani sierżant podkreślała rolę odblasków jakie seniorzy powinni wieczorami nosić i jak np. zachować się wśród ludzi, gdy pojawia się jakiś problem. Jak uczyła seniorów funkcjonariuszka, należy zwrócić się o pomoc do konkretnej osoby aby „rozmyć” tak zwane zjawisko anonimowości tłumu.

Drugą część spotkania poprowadziły pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku. Edukowały w bardzo ważnym temacie jakim jest profilaktyka HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Spotkanie poprowadziły Małgorzata Parol oraz Karolina Jagusiak. – Mamy w całej Polsce wzrost zakażeń wirusem HIV w grupie wiekowej 50 plus – mówi Małgorzata Parol – Nie chcemy aby wśród seniorów był to temat tabu. Mówimy czym jest choroba i jakimi drogami się przenosi. To ważna wiedza dla osób starszych, ale chcemy, aby też były one edukatorami wśród własnych rodzin – dodaje.