Łatwiej zdobędziesz pieniądze z kasy miasta

W tym roku sięgnięcie po pieniądze z budżetu obywatelskiego Słupska ma być łatwiejsze. Słupszczanie będą mogli głosować na cztery projekty, a nie na jeden jak do tej pory. Ponadto dotację będzie można zdobyć w ramach inwestycji lokalnych i ogólnomiejskich.

Łatwiej zdobędziesz pieniądze z kasy miasta

Idea budżetu obywatelskiego polega na tym, że jest to pewna suma pieniędzy (w Słupsku w ubiegłym roku były to dwa miliony złotych) wydzielona z ogólnego budżetu miasta. O tym, na co wydać te pieniądze (na jakie inwestycje lub przedsięwzięcia) decydują mieszkańcy miasta. Najpierw zgłaszają kandydatury inwestycji i wydatków, a potem wybierając najlepsze inicjatywy w głosowaniu.

Budżet obywatelski istnieje w Słupsku od dwóch lat i zdobył już sympatię mieszkańców, którzy chętnie zgłaszają pomysły i biorą udział w głosowaniach budżetu obywatelskiego. W tym roku urzędnicy miejscy chcą jeszcze bardziej uprościć sposób otrzymania dotacji z budżetu miejskiego. – Zaproponowaliśmy mieszkańcom podział zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na inwestycje o zasięgu lokalnym i ogólnomiejskim. Tego nie było do tej pory– tłumaczy Iwona Chrapkowska z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Jednocześnie pozostaną aktualne, znane z wcześniejszych edycji budżetu obywatelskiego kategorie infrastrukturalne i społeczne projektów.

Wprowadzenie zmian – jak tłumaczą urzędnicy słupskiego magistratu – to efekt głosów mieszkańców miasta, którzy po zakończeniu głosowania rok temu zwracali uwagę na to, że trzeba dbać o bardziej zrównoważony rozwój miasta. Wielu ludzi miało zarzut, że większość inwestycji realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego pochodzi z osiedla Niepodległości, albo centrum miasta, a pozostałe osiedla mają mniejszą siłę przebicia, bo są mniejsze i mniej zaludnione.

O tym czy zmiany rzeczywiście wejdą w życie zadecydują słupszczanie podczas konsultacji. Spotkania konsultacyjne odbędą się w dniach 1-14 czerwca. Wówczas każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić swoje uwagi do nowych zasad budżetu obywatelskiego. Daty spotkań na razie nie są jeszcze znane.