Czy catering dietetyczny naprawdę się opłaca?

Catering dietetyczny to popularna nazwa na usługę przygotowania posiłków, które dostarczane są tuż pod drzwi mieszkania lub biura klienta w formie wygodnych pojemników, zaklejonych higieniczną i szczelną folią. Zaletą tego sposobu żywienia jest duża możliwość personalizacji składu posiłku, jego kaloryczności oraz dostosowania go do indywidualnych preferencji żywieniowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby uczulone na przykład na gluten lub laktozę, bez żadnego wysiłku otrzymują zbilansowane posiłki, a ci, którzy zmagają się z nadwagą, mają szansę szybko się odchudzić.

Czy catering dietetyczny naprawdę się opłaca?

Jakie jeszcze są zalety takiego trybu żywienia i czy to się opłaca? Jak znaleźć dobry catering dietetyczny? Na ten letni weekend przygotowałem dla Was artykuł, który niejako podsumowuje obecnie dostępne opcje i posiłki w tzw. cateringu dietetycznym na rynku polskim (głównie w Warszawie, ale nie tylko). Przygotujcie sobie kawę i zapraszam do lektury. A oto kilka wskazówek i wniosków, które dla Was zebrałem na temat stosowania cateringu dietetycznego.

Catering dietetyczny — cena

Kilka lat temu, kiedy catering zyskiwał na popularności, wydawało się, że to niesamowite i wygodne rozwiązanie jest dostępne tylko dla zamożniejszych Klientów. Z biegiem czasu jednak, okazało się, że inwestycja w tego rodzaju plan żywieniowy nie musi być niezwykle droga, a kupowanie posiłków w pudełkach, bez wydawania pieniędzy na dodatkową żywność, może być opłacalne. Ile może kosztować catering dietetyczny? Ceny wahają się i zwykle zależą od czasu trwania i od wielkości oraz rodzaju zamówienia. Deklarując uczestnictwo w planie żywieniowym przez cały miesiąc lub dłużej można liczyć na zniżki. Im dłużej, tym taniej.

Catering dietetyczny - dieta pudełkowa
Catering dietetyczny – dieta pudełkowa

Są jednak dostępne w Polsce usługi, gdzie opłacalność zamówienia diety zaczyna się już po 20 dniu zamówienia. Przykładowo zamawiając dietę na stronie — W dobrej formie catering (https://wdobrejformiecatering.pl/cennik/), przy zamówieniu powyżej 20 dni oszczędzisz nawet 40 do 50 złotych.
Wiadomo, że cena tego typu usługi jest zależna także od stopnia skomplikowania posiłków oraz ich kaloryczności. Przykładowo, posiłki komponowane dla osoby aktywnie uprawiające sport naturalnie będą nieco droższe niż te, opracowane dla osób, które chcą spożywać tylko 1000 kalorii dziennie. Średni cena dzienna diety pudełkowej wynosi na ogół od 50 do 150 złotych za dzień. Pojawiają się jednak i takie specjalistyczne cateringi jak FIT SZAMKA gdzie możesz zamówić dietę standardową nawet za 38 zł czy 36 zł na dzień. Prawda, że się opłaca?

Cóż dla osób zabieganych, które tuż po porannej pobudce w szybkim tempie biorą prysznic i pędzą do biura lub na zajęcia, jest to z pewnością rozwiązanie niezwykle praktyczne. Kwestia opłacalności związana jest w tym przypadku, przede wszystkim z tym, że kupując dietę pudełkową nie trzeba:
– marnować czasu na gotowanie (można spożytkować go na pracę lub hobby),
– wydawać funduszy na prąd lub gaz potrzebny do sporządzenia posiłku,
– wydawać dodatkowych pieniędzy na żywność w sklepie,
– marnować czasu na zakupy,
– zmywać naczyń.

Przeliczając te czynniki, można stwierdzić, że ta forma żywienia po prostu się opłaca.
Ważnym warunkiem tutaj jednak jest samodyscyplina. Ustalmy rygor i nie podjadajmy w między czasie innych dań z restauracji lub też co gorsza tzw. fast food-ów. Przed zakupem diety, warto dokładnie ustalić jej skład i cenę, przemyśleć swój tryb dnia oraz to, czy brak możliwości gotowania nie będzie zbyt doskwierający. Efekty zdrowszego i smuklejszego ciała, z pewnością są w tym przypadku bardzo przekonujące.

Catering dietetyczny - dieta pudełkowa
Catering dietetyczny – dieta pudełkowa

Dieta przygotowana przez specjalistów — zalety

Widok eleganckich i schludnych pudełek, napełnionych smakołykami, które w dodatku zostały stworzone dokładnie w oparciu o nasze potrzeby jest z pewnością bardzo przyjemny. Znajdując taką niespodziankę pod drzwiami każdego poranka, można bez obaw planować dalsze aktywności pozbywając się trosk związanych z gotowaniem i zapewnianiem swojemu ciału porcji zdrowego jedzenia. Zalet jest jednak znacznie więcej. Plusami diety przygotowanej przez specjalistów są między innymi:
– wygoda i oszczędność czasu,
– ułatwione odchudzanie,
– możliwość spożywania produktów bez alergenów,
– oszczędność energii potrzebnej do gotowania,
– możliwość wyboru adresu do dostarczenia (np. do biura),
– możliwość spożywania urozmaiconych posiłków opracowanych przy konsultacji z dietetykiem,
– regularność posiłków,
– proste dostosowanie diety do trybu życia.

Ciekawostka: Firmy cateringowe oferujące dietę pudełkową zwykle mają w swojej ofercie co najmniej kilka planów żywieniowych, a może być ich nawet kilkanaście. Dzięki temu zwolennicy lekkich posiłków znajdą dla siebie zadowalającą ofertę, a fani tłustych, treściwych nie muszą rezygnować z przyjemności jedzenia bardziej nasyconych dań. Dieta pudełkowa może być także dostosowana do potrzeb: alergików, wegan, wegetarian, młodych matek, sportowców, pracowników umysłowych oraz innych, wymagających indywidualnego podejścia klientów.

Posiłki — rodzaje diet

Kolorowe, smakowite i zróżnicowane posiłki, to właśnie taka powinna być dieta pudełkowa. Posiłki umieszczane w lunch boxach (popularna nazwa zwyczajowa opakowania, w którym dostarczana jest dieta) dania są szczegółowo opracowywane z dietetykiem oraz kucharzami. Jak to możliwe, że firmy cateringowe mają w zanadrzu tak wiele ciekawych przepisów i codziennie serwują swoim klientom inne zestawy. I czy, aby na pewno wszystkie z nich są zadowalające?

Pracownicy firm cateringowych serwujących dietę pudełkową codziennie rano starannie układają dziesiątki lub setki czystych pudełek i kolejno umieszczają w nich śniadania, drugie śniadania, obiady, podwieczorki i kolację. Szczegółowo opracowane przepisy umożliwiają kucharzom stworzenie smakowitych past, sosów, surówek oraz porcji mięs lub ryb, które następnie są porcjowane, układane w pudełku, dekorowane i zaklejane sterylną folią. Brzmi idealistycznie? Być może, ale tak funkcjonują najlepsze z przedsiębiorstw.

Catering dietetyczny — jaki wybrać?

Opinie klientów firm cateringowych są zróżnicowane i nie każda z nich znajduje uznanie. Jak więc rozpoznać tę najlepszą? Cóż, warto przekonać się na własnej skórze, zamawiając wersję testową. To najlepszy sposób na to, aby wyrobić sobie opinię na temat konkretnej firmy. W ten sposób da się sprawdzić czy jedzenie jest świeże i smaczne. Podstawowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy diety pudełkowej to między innymi:
– czas dostawy,
– smak potraw,
– zgodność z zamówieniem,
– stan opakowań (szczelność i czy są czyste),
– brak ewentualnych reakcji alergicznych po spożyciu dań dla alergików,
– możliwość zniżki przy długotrwałej współpracy,
– rodzaj transportu.

Transport diety cateringowej jest ciekawym zagadnieniem. Zrobiłem bardzo dokładne rozeznanie oferty firm cateringowych na rynku warszawskim i zauważyłem ciekawą rzecz. Bardzo nieliczne firmy dostarczają posiłki specjalistycznymi samochodami — chłodniami. Aż się zdziwiłem. Takich firm jest zaledwie kilka. A przecież ma to znaczenie nie tylko estetyczne i smakowe, ale przede wszystkim zdrowotne. Troszkę inny posiłek dostaniemy od dostawcy, który, że tak napiszę „wymiętosił” nasz posiłek przebijając się ileś tam czasu przez warszawskie ulice, a inny posiłek otrzymamy, kiedy dostarczy go do nas specjalistyczny samochód do przygotowany do przewożenia posiłków. Rozumiesz drogi czytelniku do czego zmierzam w tym akapicie? Wyobraź sobie, że zamówiłeś dietę wegańską, pełną świeżych owoców i warzyw. Dieta jest umieszczana w pudełku i wędruje do Ciebie. I teraz. Skrajnie — dostawca na rowerze mknie ulicami Warszawy i chociaż nie wiem jak by się starał i chociaż ma torbę tzw. termoaktywną dostarczy Tobie posiłek już lekko zmaltretowany. Może nawet wyglądający lekko niesmacznie. Natomiast jak podjedzie samochód dostawczy wyposażony w odpowiednie urządzenia wytworzone specjalnie do celów gastronomicznych, no cóż. Posiłek będzie dokładnie taki jakim chciałbyś go otrzymać.

Dieta pudełkowa dla alergików

Dieta pudełkowa dla alergików nie musi być nudna i niesmaczna, a specjaliści z firm cateringowych potrafią stworzyć posiłki, które niemal nie odbiegają od tych, przeznaczonych dla konsumentów bez ograniczeń żywieniowych. Tak więc deser na bazie jogurtu czy twarogu wciąż jest dostępny dla osoby uczulonej na laktozę, a pyszne ciasto z kruszonką może być skonsumowane przez klientów z nietolerancją glutenu.

Tak opracowane smakołyki zawierają zamienniki popularnych produktów. Przykładowo, dla alergików, którzy nie mogą spożywać laktozy, przygotowuje się dania z nabiałem bez tego składnika. Ciasta dla uczulonych na gluten, tworzone są z mąk bezglutenowych.

Dieta pudełkowa dla osób z niskim indeksem glikemicznym

Stosowanie diety o niskim indeksie glikemicznym jest szczególnie istotne dla osób z insulinoopornością oraz cukrzycą. Jest to także doskonały sposób prewencji rozwoju tego typu problemów w przyszłości.

Dieta ta nie musi być pasmem wyrzeczeń. Opiera się głównie na ograniczeniu łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz eliminacji tłustych i ciężkostrawnych potraw Znajdziesz tutaj głównie produkty wytrwane dzięki którym łatwo oduczysz się nawyku spożywania słodkich potraw. Ilość węglowodanów w posiłkach rozdzielona jest w ten sposób, aby energia nie opuszczała Cię przez cały dzień.
Menu komponowane jest przez specjalistów w dziedzinie żywienia i dietetyki, dlatego nasze posiłki są oparte o wysoko odżywcze produkty, które optymalizują pracę organizmu oraz regulują gospodarkę cukrową.

Dieta pudełkowa standard

Dieta standardowa jest w ofercie większości dostawców. To opcja dla wszystkich, którzy po prostu pragną odżywiać się zdrowo oraz tych, którzy marzą o smukłej sylwetce i żyją aktywnie. To po prostu świetna propozycja dla osób, które chcą spróbować każdego smaku.

Dieta cateringowa standard z rybami
Dieta cateringowa standard z rybami

W tym programie znajdziesz mięso, ryby, nabiał, produkty zbożowe oraz mnóstwo owoców i warzyw. W sam raz jako podstawa zdrowego żywienia. Nieważne czy prowadzisz siedzący czy aktywny tryb życia. Dietę możesz stosować zarówno jeśli chcesz zredukować masę ciała jak i utrzymać zdrowie na najwyższym poziomie.
Wariant Standard to przede wszystkim zbilansowane jedzenie dietetyczne dla każdego. Dzięki zdrowym, pełnowartościowym produktom i odpowiednim proporcjom zyskasz więcej energii i szybciej osiągniesz wyznaczone cele.
W tego typu diecie z reguły znajdziesz:
– sałatki,
– pasty warzywne,
– lekkie zupy,
– mięso lub ryby (pieczone lub na parze),
– pieczone warzywa lub owoce,
– risotto,
– desery owocowe,
– smoothie,
– soki owocowe lub warzywne.

Dieta bez glutenu i laktozy

Często w ofercie są diety bez glutenu oraz diety bez laktozy. Chociaż bardzo mały procent firm ma w ofercie dietę bez laktozy. Nie jest ona jeszcze tak rozpowszechniona jak dieta bez glutenu. Natomiast zaledwie kilka firm ma dietę bez glutenu i bez laktozy. Ta dieta to opcja dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą czy nie chcą spożywać glutenu i laktozy.

Takie typy diet również mogą byćkolorowe, smaczne i aromatyczne. Jak to możliwe? W tym wariancie cateringu dietetycznego ważną rolę odgrywają zamienniki popularnych produktów. Tak więc mamy: bezglutenowy makaron, bezglutenowe pieczywo, warzywa i owoce, mięso i ryby, sałatki, bezglutenowe ciasta i desery. Jedna z firm zastąpiła pszenicę i jej pokrewne zboża, naturalnie bezglutenowymi źródłami węglowodanów — ryżem, prosem, kukurydzą, gryką, amarantusem, tapioką, komosą ryżową i ich pochodnymi produktami. Więcej informacje o tej ofercie znajdziesz tutaj: https://fitszamka.pl/diety/bez-glutenu-i-bez-laktozy/
Tak opracowane dania wciąż są smaczne, a jednak nie uczulają. Dla niektórych alergików, samodzielne przygotowanie takich smakołyków graniczy z cudem lub jest zupełnie nie możliwe, ze względu na ograniczenia czasowe lub brak zdolności.

Diety odchudzające — co warto o nich wiedzieć?

Diety odchudzające, ach te cudowne diety! Muszę tutaj kilka słów wtrącić dlatego, że bardzo wielu z Was drodzy czytelnicy popełnia ten cudowny błąd poznawczy — samo zamówienie diety odchudzającej nie sprawi, że zaczniemy chudnąć!

Catering dietetyczny - dieta odchudzająca
Catering dietetyczny – dieta odchudzająca

Utrata wagi, albo znacząca utrata wagi to proces trudny, długotrwały i zależny. Zależy od naszych predyspozycji, naszej kondycji, możliwości naszego ciała i okoliczności zewnętrznych w jakich żyjemy, ale także też od wielu, wielu czynników, które być może pominąłem. Nie jestem wszak dietetykiem. Poniżej postaram Ci się przybliżyć jak wyglądają i jak mają działać diety odchudzające oferowane w cateringu dietetycznym.

Przede wszystkim każda dieta odchudzająca powinna być pełnowartościowa. Oznacza to, że musimy spożywać białko, tłuszcze i węglowodany. Nie zapominajmy także o witaminach, które znajdziemy w warzywach i owocach. Wyjątkiem od tej reguły może być jednak dieta ketogeniczna. Polega ona na prawie całkowitym wyeliminowaniu węglowodanów z diety. Dopuszczalne jest jednak spożywanie niektórych warzyw w małych ilościach. W ten sposób dostarczymy do organizmu błonnik. Duża ilość tłuszczu w diecie powoduje, że wchodzimy w stan ketozy. Normalnie to węglowodany są głównym źródłem energii w organizmie. Natomiast kiedy stosujemy dietę keto nasz organizm wytwarza ciała ketonowe z tłuszczu. Zastępują one glukozę we krwi, i stają się źródłem energii. Ułatwia to proces spalania tkanki tłuszczowej. Tłuszcz i białko są bardziej sycące niż węglowodany. Dzięki temu możemy się najadać będąc na diecie. Dodatkowo osoby będące na diecie keto mają znacznie więcej energii w ciągu dnia. Dzieje się tak, gdyż wysoki poziom ciał ketonowych utrzymuje się w organizmie przez długi czas.

Catering dietetyczny - dieta ketogeniczna
Catering dietetyczny – dieta ketogeniczna

Dieta wysokobiałkowa to kolejny dobry sposób na odchudzanie. Jak nazwa wskazuje dieta ta polega na zwiększeniu spożycia białka. Dieta ta jest polecana szczególnie osobom które regularnie ćwiczą. W końcu białko jest niezbędne w procesie budowania mięśni. Dziennie powinniśmy spożywać 2 g białka na kilogram masy ciała. Dotyczy to zarówno osób, które regularnie ćwiczą, jak i tych skupiających się na samej diecie. Duża ilość białka w diecie może powodować zakwaszenie organizmu. Żeby temu zapobiegać możemy spożywać mleko i przetwory mleczne. Przykładowo dodanie mleka do jajecznicy czy omletu zmniejsza zakwaszenie organizmu. Kawa z mlekiem, kakao czy koktajl na bazie mleka będzie dobrym dodatkiem do wysokobiałkowych posiłków. Białko jest ciężkostrawne. Nasz organizm dokłada wszelkich starań, żeby wykorzystać wszystkie aminokwasy. Ich nadmiar jest magazynowany bądź zużywany jako źródło energii. W ten sposób możemy spalać dodatkowe 200 kcal dziennie. Źródła białka to mięso, ryby, owoce morza, jaja, mleko, przetwory mleczne, orzechy i warzywa strączkowe. Odżywka białkowa może być pomocna w dostarczeniu dużej ilości białka. Możemy ją stosować po treningu bądź między posiłkami.

Dieta sokowa ma wielu zwolenników. To przede wszystkich szybki sposób na zrzucenie kilku kilogramów. Jednak jest to rozwiązanie krótkotrwałe. Dieta sokowa może być stosowana maksymalnie przez tydzień. Najczęściej jednak jest to 3–5 dni. Najlepiej wybrać gotowy detoks sokowy, który oferuje wiele firm cateringowych. Soki te są odpowiednio zbilansowane. Składniki w nich zawarte przyspieszają metabolizm, oczyszczają organizm z toksyn, a także dostarczają nam wiele witamin i minerałów. Minusem diety sokowej jest to, że nie dostarcza nam odpowiedniej ilości błonnika. Dlatego też osoby z problemami trawiennymi nie powinny z niej korzystać. Jednak w ciągu tygodnia diety możemy zrzucić nawet kilka kilogramów. Po zakończeniu diety sokowej powinniśmy kontynuować odchudzanie, poprzez liczenie spożywanych kalorii. Dieta sokowa może być stosowana regularnie np. raz w miesiącu. Możemy także zdecydować się na spożywanie soków przed szczególnymi wydarzeniami takimi jak np. wakacyjny wyjazd czy imprezy okolicznościowe. W takich sytuacjach chcemy wyglądać możliwie jak najlepiej.

Catering dietetyczny - dieta sokowa
Catering dietetyczny – dieta sokowa

Podsumowanie

Dieta cateringowa zwykle kosztuje od około 50 do 100 złotych dziennie, jednak wartość ta może zmienić się w zależności od jej składu oraz czasu na jaki klient deklaruje stałość swoich zamówień. Posiłki dostarczane są codziennie w formie szczelnie zapakowanych pudełek, a ich zawartość jest uprzednio ustalana z obsługą firmy cateringowej. Tak przygotowane jedzenie można zamówić do mieszkania, biura lub dowolnie wybranego miejsca, w którym mamy zamiar je spożywać.
Catering dietetyczny jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą schudnąć lub też wolną spożytkować czas na czynności inne niż codzienne gotowanie. A co ważne i bardzo pocieszające — nie trzeba przy tym również zmywać naczyń.
Catering dietetyczny stał się wielkim odciążeniem dla osób zapracowanych, które na ogół nie mają czasu na gotowanie własnych posiłków. Wbrew pozorom liczba takich osób jest całkiem spora, zwłaszcza w większym miastach. Jest to spowodowane obecnie zarówno zmianą sposobu życia („Żyjemy ponoć szybciej i intensywniej”) jak presją związaną z wykonywaną pracą. Dieta w pudełku umożliwia nam prowadzenie zdrowego stylu życia bez względu na okoliczności i mnogość spraw zawodowych. Jest rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, gdy chce się żyć zdrowo i dostarczać organizmowi każdego dnia niezbędną ilość potrzebnych i właściwych składników.