Wystawa Bianka Rolando “Rol-And-Drop Twin Jackpot”

12 stycznia 2023 w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku – Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, ul. Zaruskiego 1a zostanie otwarta nowa wystawa – Bianki Rolando „Rol-And-Drop Twin Jackpot”.

Podwójna wyspa - Bianka Rolando - obraz - 100x50 - wystawa “Rol-And-Drop Twin Jackpot”
Podwójna wyspa – Bianka Rolando – obraz – 100×50 – wystawa “Rol-And-Drop Twin Jackpot”

Bianka Rolando “Rol-And-Drop Twin Jackpot”

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, ul. Zaruskiego 1a

Wernisaż: 12.01.2023, g. 18:00 (Centrum Aktywności Twórczej w Ustce)

Po wernisażu odbędzie się panel dyskusyjny z artystami nowo otwartych wystaw: Bianką Rolando, Natalią Czarcińską, Dorotą Tarnowską-Urbanik i Jerzym Muszyńskim.

Czarny Staw - Bianka Rolando - obraz olej, płótno, akryl - wystawa “Rol-And-Drop Twin Jackpot”
Czarny Staw – Bianka Rolando – obraz olej, płótno, akryl – wystawa “Rol-And-Drop Twin Jackpot”

Wystawa: 12.01.2023 – 26.03.2023
Kurator: Roman Lewandowski

Rol-A-Top-Twin-Jack Pot

Rol-A-Top-Twin-Jack Pot to nazwa amerykańskiego automatu do gry z lat 30, którego konstrukcja oparta jest na bliźniaczych wałkach losowo zatrzymywanych. Jeżeli wyskoczą na nich podobne obrazki wygrywa się skarb, jeżeli nie, próbuje się ponownie licząc, że skoro wałki są bliźniacze ma się szansę na taki los. Elizabeth Bishop, poetka, szkicowała między pisaniem własnych wierszy autorski projekt maszyny snów, którego konstrukcja przypominała automat jednorękiego bandyty.

Rol-A-Top-Twin-Jack Pot dźwiękowo nawiązuje zarówno do mojego nazwiska jak i w nazwie sugeruje rytmiczność przeskakiwania obrazków w wałkach.

Wachlarz - Bianka Rolando - obraz - wystawa “Rol-And-Drop Twin Jackpot”
Wachlarz – Bianka Rolando – obraz – wystawa “Rol-And-Drop Twin Jackpot”

Wystawa przedstawia moją twórczość ostatnich trzech lat. Pojawią się na niej obrazy, jak i grafiki litografie odbijane przeze mnie z kamieni z Serii „Ostańce” i rysunki „Fale”, które do tej pory nie były prezentowane publicznie na żywo, pojawią się też obiekty i fotografie, wiersze. Wszystkie prace nawiązują do tematu bliźniaczości, podwójności, potrójności i więcej, też do różnicy, która powoduje ich ruch i wychodzenie ku zmianie, ku poruszeniu podobieństw.

Prace prezentują senne powidoki, sceny ze snów lub też kadrują rzeczywistość tak, że okazuje się ona nieoczywista w swoich odsłonach. Język, który określa, błądzi w określeniu tego co jest przedstawione właśnie po to by pojawił się uwalniający się wiersz.

Guliwerka - Bianka Rolando - obraz płótno, akryl 80x80 - wystawa “Rol-And-Drop Twin Jackpot”
Guliwerka – Bianka Rolando – obraz płótno, akryl 80×80 – wystawa “Rol-And-Drop Twin Jackpot”

Bianka Rolando

Bianka Rolando ur. 1979, artystka, poetka, wykładowczyni akademicka. Autorka książek poetyckich: Rozmówki włoskie, Biała książka, Modrzewiowe korony, Podpłomyki, Łęgi, Pascha, Stelle, Ostańce, Abrasz, oraz Mała książka o rysunku i Dobosz.
Wystawiała w Polsce i za granicą, związana z Galerią Foksal w Warszawie.

Jabłonka - Bianka Rolando - obraz - wystawa “Rol-And-Drop Twin Jackpot”
Jabłonka – Bianka Rolando – obraz – wystawa “Rol-And-Drop Twin Jackpot”