Czas zatrzymany – wystawa fotograficzna

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną – Czas zatrzymany. Ziemia Słowińców – prezentowaną w najbliższych tygodniach w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku.

Czas zatrzymany. Ziemia Słowińców

Czarno-białe fotografie zgromadzone na wystawie pochodzą z archiwum Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, i prezentują ziemię leżącą nad jeziorami Gardno oraz Łebsko – ziemię nieurodzajną, podmokłą i ubogą, ale ukochaną przez swoich dawnych mieszkańców.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną - Czas zatrzymany. Ziemia Słowińców - prezentowaną w najbliższych tygodniach w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną – Czas zatrzymany. Ziemia Słowińców – prezentowaną w najbliższych tygodniach w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku

Ojcowizna Słowińców to pejzaże ukazujące łąki poprzecinane rowami melioracyjnymi, niewielkie grunty orne i wiejskie zagrody z chatami w charakterystyczną biało-czarną kratę.

Na fotografiach uchwycono m.in. brukowane ulice z Gardny Wielkiej z końca lat 30. XX wieku z drewnianą zabudową, podwórka z bawiącymi się dziećmi, wiatrak typu koźlak, a także jezioro Gardno i górujący nad całą okolicą Rowokół, nazywany świętą górą Słowińców.

Tę niegościnną, ale pełną swoistego uroku ziemię sfotografowano w momencie, gdy po słowińskiej odrębnej tożsamości pozostało jedynie mgliste wspomnienie.

„Słowińskość” pozostała jednak w krajobrazie, co w doskonałym fotograficznym odzwierciedleniu zobaczyć można na wystawie w klimatycznym wnętrzu słupskiej Herbaciarni.