Superowoce dla lekarzy w Bergamo i w Turynie

Polskie soki, konfitury, dżemy z aronii, borówki, jagody kamczackiej, agrestu, porzeczek, malin, truskawek, jeżyn i mini-kiwi – owoców o znanych właściwościach przeciwutleniających – dotarły do najbardziej dotkniętych pandemią ośrodków we Włoszech. W Bergamo do szpitala dell’Ospedale Papa Giovanni XXIII i do Szpitala Uniwersyteckiego w Turynie. Przetwory zostały przekazane przez plantatorów i przetwórców na znak solidarności w czasach pandemii.

Przetwory trafiły do personelu medycznego i sanitarnego oddziałów zajmujących się pacjentami COVID-19. Szpital im. papieża Jana XXIII jest największą placówką w Bergamo, uznawaną za epicentrum epidemii we Włoszech. Turyński Szpital Uniwersytecki to największy tego typu zespół podmiotów sektora medycznego we Włoszech i w Europie.

W sumie przekazano ponad 4500 sztuk przetworów. Zbiórkę zorganizowali przetwórcy owoców jagodowych, którzy na co dzień współpracują w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!”.

„Dar ma dla nas dużą wartość. Ogromne podziękowania niech trafią do polskich plantatorów. Jesteśmy poruszeni tym, że pomyśleli o nas w tym okropnym okresie. Wasz gest będzie zawsze w naszych sercach. On sprawia, że myślimy o wszystkich Polakach. Dziękuję!” – powiedział dr Antonio Scarmozzino, dyrektor w Azienda Ospedaliero Universitaria Citta della Salute e della Scienza di Torino.

„Dla wszystkich Polaków nasze najserdeczniejsze podziękowania za waszą bliskość. Tak jak historia wiąże nasze narody, tak dziś, tak silnie dotknięci, jesteśmy głęboko wdzięczni za wszystko, co dla nas czynicie” – dodał dr Libero Ciuffreda, dyrektor Wydziału Onkologii AOU Citta della Salute e della Scienza.

Połowa zebranych przez plantatorów przetworów trafiła do najbardziej potrzebujących wsparcia warszawskich szpitali. Akcję koordynuje Wolontariat Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

„Nie możemy być obojętni. Przekazaliśmy przetwory pracującym na pierwszej linii na oddziałach dla chorych na COVID-19 jako wyraz wsparcia dla personelu medycznego. W tym trudnym okresie ta inicjatywa mobilizuje i łączy” – powiedział Piotr Nowak z firmy Korab Garden, jeden z inicjatorów zbiórki, plantator i producent soków z aronii.

Przekazanym produktom towarzyszyło przesłanie: „Wysyłamy to, co dziś najcenniejsze, czyli przetwory. Chcemy, by cieszyły tych, których praca wzbudza nasz podziw. W ten sposób chcemy powiedzieć, że jesteśmy z Wami!”.

W mediach społecznościowych materiały na temat zbiórki w pierwszych dniach obejrzało 500 tys. osób.

Darczyńcy: Korab Garden, Borówkowa Dolina, Berry Good, Beata i Kazimierz Wasiak, Polskie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczek, Bluehaskap, Plantin, Przetwory z Borówki, Barbara i Bogusław Wilk, Gospodarstwo Ogrodnicze Krupińscy, BiGrim, Karolina i Łukasz Bednarczyk, plantacja Bednarczyk Berries, Borówka Amerykańska Leśniewscy – Zakrocz, Ministerstwo Borówki, Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepanówka, Nutracevit oraz Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej.

Źródło informacji: PolskieSuperowoce.pl