Tramwaj wodny „Mewa” z Głobina na Jeziorze Genewskim

Firma MARKOS (powiat słupski), znana głównie z produkcji łodzi, jachtów i elementów turbin wiatrowych, regularnie podejmuje się projektów o wyjątkowym stopniu zaawansowania. Jednym z najnowszych osiągnięć jest udział w budowie tramwaju wodnego na Jezioro Genewskie, który aspiruje do bycia jedną z największych atrakcji dla turystów odwiedzających malowniczy region Szwajcarii.

Projekt „Mewa”, który został zrealizowany przez firmę MARKOS z Głobina, stanowi doskonały przykład zaawansowanej produkcji opartej na kompozytach. Zakładał realizację nowoczesnego tramwaju wodnego, którym będą podróżować pasażerowie na Jeziorze Genewskim.

Proces budowy tramwaju wymagał nie tylko zaawansowanej technologii, ale także precyzji i kreatywności. MARKOS wykonywał modeloformy do elementów kształtowych oraz laminowanie ręczne, a także płyty warstwowe w technologii infuzji. Następnie te elementy były frezowane, aby uzyskać odpowiedni kształt. Dodatkowo firma z Głobina zajęła się przygotowaniem wzmocnienia kadłuba, pokładu oraz złożeniem dachu tramwaju wodnego. Cały proces odbywał się zgodnie z życzeniem szwajcarskiego klienta.

Co sprawia, że tramwaj wodny „Mewa” wyróżnia się spośród innych jednostek? Przede wszystkim, posiada on silnik o napędzie elektrycznym, co sprawia, że statek jest całkowicie bezemisyjny i bardzo cichy. To niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście ekologicznym i zrównoważonego rozwoju turystyki w tym rejonie. Tramwaj pełni funkcję transportową, łącząc poszczególne dzielnice Genewy po obu stronach jeziora, jednocześnie obsługując ruch turystyczny.

Jest to kolejny dowód na to, że firma MARKOS jest gotowa na nowe wyzwania i ambitne projekty. Dodanie tramwaju wodnego do swojego szerokiego portfolio produktów było nie tylko cennym doświadczeniem, ale także sporym wyróżnieniem dla firmy. Projekt ten nie tylko podnosi atrakcyjność jednego z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Europie Środkowej, ale także demonstruje potencjał polskich firm na światowej scenie.
Warto podkreślić, że sukces projektu „Mewa” był możliwy dzięki zaangażowaniu całego zespołu MARKOS, którego doświadczenie i wiedza zdobyte na przestrzeni ponad trzech dekad działalności na rynku okazały się kluczowe.

Projekt tramwaju wodnego „Mewa” to nie tylko kolejny krok firmy MARKOS w branży kompozytów, ale także dowód na to, że polska innowacyjność zdobywa coraz większe uznanie na światowej scenie.

Można dodać, iż trwają prace nad nowym projektem z tym samym inwestorem i w tym samym rejonie eksploatacji produktu, który będzie realizowany w firmie MARKOS jeszcze w 2024 roku.