ZSI dołączył do ogólnoświatowego projektu – Folding@home

Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku przystąpił do ogólnoświatowego projektu Folding@home (Folding at home), który wykorzystuje moc obliczeniową komputerów do odkrycia skutecznych leków do walki z Covid-19.

W ramach projektu ZSI w Słupsku przekazuje swoje zasoby komputerowe do badań Covid-19, wykorzystując do tego celu moc obliczeniową procesorów i kart graficznych z 18 szkolnych stanowisk komputerowych. Nad projektem w ZSI i SMS czuwają tamtejsi informatycy – Daniel Ławniczak i Krystian Skoczeń.

Aplikacja Folding@Home jest projektem naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Powstała kilka lat temu z myślą o wspieraniu różnych przedsięwzięć medycznych – poszukiwaniu leku na raka, stwardnienie zanikowe boczne (ALS) czy chorobę Parkinsona. Dziś została zaprzęgnięta do poszukiwań leku na koronawirusa.

Projekt ma na celu badanie procesu zwijania białek i ich budowy w przestrzeni. Kształt białek wpływa na to, jaką rolę w organizmie mogą pełnić, a nieprawidłowości w ich budowie mogą wywoływać różnego rodzaju choroby, np. Parkinsona czy Alzheimera, a także choroby nowotworowe. Takie badania wymagają gigantycznych mocy obliczeniowych. Folding@Home skupia moc obliczeniową komputerów wolontariuszy z całego świata, udostępniających swoje zasoby w postaci mocy procesorów i układów graficznych, łącząc się z uniwersyteckimi serwerami. W ten sposób projekt może korzystać z potężnej mocy obliczeniowej, jaką mogły by dać tylko superkomputery.

Projekt Folding@home prowadzi obliczenia mające na celu opracowanie syntetycznych przeciwciał do walki z koronawirusem, powodem trwającej pandemii. Takie przeciwciała stworzono dla podobnego koronawirusa, SARS-CoV z 2003 roku. Projekt jest otwarty i masowy: wykorzystuje wolne oprogramowanie, opracowane wyniki będą ogólnodostępne, a udział w projekcie jest możliwy dla każdego kto pobierze odpowiednie oprogramowanie klienckie.

Dotychczas, dzięki Folding@Home, udało się uzyskać moc obliczeniową 470 petaflopów. Dla porównania: superkomputer Summit opracowany przez IBM i uznawany za najszybsze urządzenie na świecie ma ponad dwukrotnie mniejszą moc. Moc zebrana przez aplikację Folding@Home pomaga specjalistom szybciej analizować białka wirusa. A wyniki mogą przybliżyć ludzkość do wynalezienia leku.

Reklama - Podnośnik koszowy w SłupskuPodnośnik koszowy Słupsk

Do projektu dołączyło wiele światowych firm i portali technologicznych. Swoje zasoby udostępniają dostawcy sprzętu komputerowego, wolontariusze, społeczność graczy. Do udziału zachęca m.in. polski oddział Nvidii.

Reklama