Wspólnie przeciwko marnowaniu żywności

Dziś Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji, jak co roku, wolontariusze słupskiego Banku Żywności zorganizowali akcję poświęconą problemowi marnowania jedzenia.

Przeciwko marnowaniu żywności

Jak pysznie gotować i nie zmarnować? Na to pytanie próbowano odpowiedzieć podczas warsztatów kulinarnych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się co zrobić z ziemniakami, które są ugotowane, co zrobić z chleba, czy ryżu, który został w lodówce. Kucharz udowodnił także, że niejedno danie można stworzyć z bananów, mimo że mają czarne plamki.
Organizatorzy przekonują, że ciągle marnujemy dużo jedzenia. Ostatnie dane z 2007 roku mówią, że w Polsce marnuje się 9 ton żywności rocznie.

– Myślę, że ta liczba jest już dwukrotnie większa. Chodząc po sklepach, widząc, ile ludzie kupują można dostrzec, że jest to o wiele większa liczba niż potrzebują. Skala zjawiska jest olbrzymia. Tak naprawdę jedna trzecia żywności na świecie, która jeszcze się nadaje do spożycia jest wyrzucana do kosza. Jednocześnie coraz więcej ludzi głoduje, więc sytuacja jest absurdalna, dlatego warto o tym mówić. – zaznacza Małgorzata Burjan z Banku Żywności.

W obchodach Dnia Żywności uczestniczyła także młodzież ze słupskich szkół. Uczniowie przygotowali specjalne transparenty poświęcone tematyce świadomych zakupów i nie marnowania żywności.