Wnuczek wyłudził 45 tysięcy złotych

Dwie mieszkanki Słupska stały się ofiarą przestępców wyłudzających pieniądze metodą „na wnuczka”. 80-latka straciła 40 tysięcy złotych, a 60-letnia kobieta ponad 5 tysięcy złotych.

Wnuczek wyłudził 45 tysięcy złotych

Dyżurny słupskiej policji otrzymał dwa zgłoszenia oszustwa od starszych osób, które dały się oszukać metodą na wnuczka – członka rodziny. – W pierwszym przypadku pokrzywdzona 80 letnia słupszczanka odebrała telefon od mężczyzny, który poinformował ją, że wnuczka miała wypadek i prosi o pomoc. Ta pomoc polegała na przekazaniu pieniędzy. Kobieta chcąc pomóc wnuczce natychmiast udała się do banku skąd wypłaciła blisko 40 tysięcy złotych – mówi Robert Czerwiński, rzecznik słupskiej policji.
Przed klatką schodową kobieta przekazała je zupełnie obcemu mężczyźnie- przestępcy podającemu się za kuriera. Kilkadziesiąt minut później policjanci otrzymali kolejny sygnał o takim samym oszustwie. Tym razem 60 letnia kobieta przekazała oszustowi ponad 5 tysięcy złotych.

Policja ostrzega:
Nigdy nie przekazuj pieniędzy ludziom, których nie znasz. Zawsze potwierdzaj prośbę „o pomoc”, kontaktując się osobiście z członkami rodziny. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie lub pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję (tel. 997 lub 1120)
W przypadku odebrania telefonu od rzekomego „wnuczka”, „funkcjonariusza”, „krewnej” z prośbą o pomoc i przekazanie pieniędzy powinniśmy natychmiast:
-poinformować o takim zdarzeniu policję.
-potwierdzić otrzymaną informację u członków rodziny
-zachować ostrożność i nie działać w pośpiechu
-pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom których nie znamy osobiście.