Wiewiórka Julia znów przebada zęby słupskim maluchom

Lekarze i wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii w ramach II etapu projektu Podróże Julii: Słupsk, 19 i 20 listopada przeprowadzą bezpłatne badania stomatologiczne wśród uczniów słupskich podstawówek.

Zespołem pokieruje Wiceprezes Fundacji, dr n.med. Emma Kiworkowa. Do udziału w projekcie łącznie zgłosiło się ponad 4700 dzieci w wieku od 6 do 13 roku życia. Pierwszy etap badań już za nami, 22 i 23 października lekarze współpracujący z Fundacją Wiewiórki Julii przebadali 1940 dzieci. Podczas badania dentyści zwracają szczególną uwagę na próchnicę, ubytki, ortodoncję i poziom higieny. Projekt jest realizowany w ramach zadania publicznego z zakresu ochrony i promocji zdrowia zleconego przez Prezydenta Miasta Słupska Pana Roberta Biedronia, współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Miasta Słupska.

Z uwagi na ogromne zainteresowanie, projekt podzielono na 2 etapy,  pierwszy etap badań stomatologicznych odbył się 22 i 23 października 2015 roku – mówi Anna Galicz z Fundacji Wiewiórki Julii. – Stomatolodzy przebadali uczniów 6 szkół podstawowych. Ze statystyk wynika, że aż 83,76 % przebadanych dzieci choruję na próchnicę, a 67,73 % wymaga konsultacji ortodontycznej.

Celem projektu jest zapewnienie szkolenia i badań stomatologicznych oraz poprawienie świadomości z zakresu prawidłowej higieny jamy ustnej najmłodszych mieszkańców Słupska, rozwinięcie zakresu działalności fundacji w kontekście profilaktyki stomatologicznej, promocji zdrowia i działań mających na celu uświadamianie społeczeństwu zagrożenia jakie niesie za sobą brak odpowiedniej opieki oraz profilaktyki stomatologicznej. Realizacja założonych celów będzie przebiegała w oparciu o dotychczasowe procedury wypracowane przez Fundację Wiewiórki Julii.