W słupskim szpitalu wykonano pierwsze operacje przy użyciu robota operacyjnego Da Vinci

Doktor Marcin Klim przeprowadził pierwsze operacje przy użyciu robota operacyjnego Da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Pierwsze zabiegi przeprowadzane są w zakresie urologii.

Słupski szpital kupił robota operacyjnego jesienią ubiegłego roku. Od tego czasu personel chirurgiczny, który będzie pracował z tym urządzeniem szkolił się z jego obsługi. Po przejściu procedury szkoleniowej pierwsze operacje zdecydowano się przeprowadzić w dniach 11 i 12 stycznia 2024 r.

W słupskim szpitalu wykonano pierwsze operacje przy użyciu robota operacyjnego Da Vinci
W słupskim szpitalu wykonano pierwsze operacje przy użyciu robota operacyjnego Da Vinci

Gratulacje z tytułu wykonania pierwszych operacji robotycznych całemu zaangażowanemu zespołowi składa Zarząd słupskiego szpitala. – Przeprowadzone operacje otwierają nowy rozdział robotyzacji w historii naszego szpitala – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Użycie robota nie zastąpi wyspecjalizowanego lekarza, doświadczonego lekarza, ale zdecydowanie usprawni jego pracę. Sprawi, że operacja dla pacjenta będzie wiązała się z mniejszymi dolegliwościami, szybszym powrotem do zdrowia, zabieg będzie dużo bardziej precyzyjny, zdecydowanie bardziej bezpieczny. Wdrażając roboty do pracy chirurgów podążamy z duchem czasu i wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych pacjentów.

Należy podkreślić, że dzisiejszy sukces pierwszych operacji przy zastosowaniu robota to zasługa wielu ludzi pracujących w naszym szpitalu – zaznacza Anetta Barna-Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Na długo przed zakupem robota przygotowania do jego wdrożenia prowadził zespół do spraw robotyzacji złożony z chirurgów naszego szpitala. Przeprowadzenie operacji to zasługa całego zespołu operacyjnego- lekarzy, anestezjologów, instrumentariuszek, pracowników bloku operacyjnego, a także pracowników szpitalnej Centralnej Sterylizatorni, na których spoczywa obowiązek przygotowania narzędzi operacyjnych. Bez trudu ich wszystkich udane operacje nie byłyby możliwe.

W słupskim szpitalu wykonano pierwsze operacje przy użyciu robota operacyjnego Da Vinci - Fot. WSzS/Paulina Kawalec
W słupskim szpitalu wykonano pierwsze operacje przy użyciu robota operacyjnego Da Vinci – Fot. WSzS/Paulina Kawalec

Decyzją Minister Zdrowia, od 1 kwietnia 2022 roku chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota w ramach NFZ. Leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotycznego zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Natomiast od 1 sierpnia 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie chirurgiczne z wykorzystaniem robota nowotworu błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego. Wszystko wskazuje na to, że lista operacji finansowanych przez NFZ z wykorzystaniem robota operacyjnego stale będzie się zwiększała.

Łączny koszt to 12 996 697,01 zł. W tej kwocie 12 198 052,05 zł to koszt robota, stołu operacyjnego, aplikacji i 30 zestawów narzędzi chirurgicznych.

Kwota 397 049,91 zł zostanie przeznaczona na zakup myjni i dezynfekatora, a 401595, 03 zł to koszt sterylizatora niskotemperaturowego.

Zakup robota operacyjnego nie byłby możliwy bez wsparcia Samorządu Województwa Pomorskiego, który przeznaczył na ten cel 12 813 443,00 zł, wkład własny szpitala wyniósł 183 254,01 zł.

Informacja: Wojewódzki Szpital Zespolony w Słupsku.

Zdjęcia: WSzS/Paulina Kawalec.