W Kępicach ruszyła budowa mieszkań w ramach rządowego programu. Słupsk nie zdobył nic

42 nowoczesne i dostępne cenowo mieszkania na wynajem powstaną w położonych w województwie pomorskim Kępicach. Ich budowę sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A. w ramach  rządowego programu Mieszkanie Plus.

 

15 marca br. oficjalnie podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę trzech wielorodzinnych budynków mieszkaniowych i dwóch handlowo-usługowych. Inwestycja będzie realizowana w ścisłym centrum miasta w bliskim sąsiedztwie stacji kolejowej.

– Program Mieszkanie Plus to przede wszystkim zwiększanie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, których tak bardzo brakuje na rynku – podkreślał Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju – Cieszę się, że dziś na mapie inwestycyjnej rządowego programu pojawiają się Kępice, to pokazuje, że nie tylko duże miasta, ale także mniejsze miejscowości mogą zyskać wiarygodnego partnera finansowego do realizacji projektów o istotnym znaczeniu dla lokalnych społeczności.

Zgodnie z założeniami projektowymi w Kępicach przy ulicy Niepodległości zostaną zbudowane niskie, dwukondygnacyjne budynki nawiązujące swoim charakterem do starej zabudowy tej części miasta. Średnia powierzchnia powstających mieszkań  wyniesie nieco ponad 50 mkw.

– Realizowane wspólnie z BGK Nieruchomości przedsięwzięcie  to jedna z największych inwestycji w naszej gminie w ostatnich latach – przekonywała Magdalena Majewska, burmistrz Kępic. – Ta inwestycja będzie przełomowa – wprowadzi nowy ład w centrum i będzie kluczowym elementem rewitalizacji ważnej części miasta. Mieszkańcy od lat czekają na nowe mieszkania, a sąsiedztwo nowoczesnych punktów handlowych dodatkowo ożywi centrum. Liczę, że wokół ulicy Niepodległości na nowo skupi się życie społeczne i gospodarcze.

Inwestycję mieszkaniową przeprowadzi Kępickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z.o.o w oparciu o finansowanie z funduszu, którego aktywami zarządza BGK Nieruchomości S.A. Całość jest realizowana na zasadach komercyjnych, bez angażowania pieniędzy podatników.

Projekt budowy mieszkań w Kępicach jest bardzo ciekawym przykładem połączenia rządowego programu, który oferuje mieszkania dla słabiej uposażonych Polaków oraz strategii gminy w zakresie  rewitalizacji centralnego obszaru miastazaznaczył Aleksander Jankowski, zastępca dyrektora Biura Transakcyjnego BGK Nieruchomości.  – Wierzę, że ta inwestycja nie tylko przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców miasta, ale także da impuls rozwojowy dla lokalnej gospodarki.

Program Mieszkanie Plus działa w dwóch obszarach – społecznym realizowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za drugi komercyjny obszar odpowiada spółka BGK Nieruchomości realizująca inwestycje mieszkaniowe na gruntach należących do jednostek samorządu terytorialnego, spółek Skarbu Państwa i podmiotów prywatnych. Obecnie w budowie znajduje się około 2 tysięcy mieszkań, kolejne 25 tysięcy jest w przygotowaniu. Budowy trwają – między innymi – w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu i Gdyni.