Szkoła rodzenia w słupskim szpitalu świętuje roczek!

Aż 52 ciężarne skorzystały z bezpłatnej edukacji przedporodowej w 2019 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.

Te panie doczekały się już swojego potomstwa. Duże zainteresowanie stworzoną rok temu bezpłatną Szkołą Rodzenia powoduje, że placówka będzie świętować swoje pierwsze urodziny.

Wśród pacjentek Szkoły Rodzenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku znalazły się mamy, które wahały się nad podjęciem decyzji miejsca narodzin dziecka. Ostatecznie, Panie urodziły w naszym szpitalu. Zdarzało się także, że kobiety zgłaszając się na zajęcia poważnie rozważały zakończenie ciąży cięciem cesarskim. To przejściu szkolenia w szkole rodzenia podjęły jednak decyzję o rozwiązaniu ciąży porodem fizjologicznym. I… wszystko się udało!

Szkoła rodzenia

Obecnie do szkoły rodzenia uczęszcza 20 ciężarnych wraz z partnerami. – Spotykamy się raz w tygodniu w każdą środę na dwugodzinnych zajęciach – informuje Aleksandra Cibińska ze Szkoły Rodzenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. – Tematyka zajęć w szkole rodzenia jest zgodna ze standardem organizacyjnym opieki okołoporodowej nad matką i dzieckiem.

Zakłada ok. 20 tematów, na które uczęszczają zainteresowane tematem pacjentki. Obecność na zajęciach nie jest obowiązkowa. Na zajęcia można zapisać się w każdej chwili, tematyka zajęć powtarzana jest cyklicznie. W zajęciach wraz z pacjentkami uczęszczają osoby towarzyszące – dodaje Aleksandra Cibińska.

Dużym atutem szkoły rodzenia jest, że osoby prowadzące zajęcia są pracownikami szpitala, co gwarantuje przekazywanie jak najbardziej aktualnej wiedzy. Ponadto, dzięki temu także pacjentki czują się swobodnie w czasie pobytu w szpitalu. Zajęcia prowadzone są zgodnie z przyjętymi standardami w oddziałach. Wszyscy uczestnicy są zadowoleni z zajęć i dobrze oceniają kompetencje zawodowe wykładowców oraz sposób przekazywania wiedzy. Pacjentki podkreślają, że podczas zajęć panuje przyjazna, domowa, ciepła atmosfera, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa.

Pierwszą rocznicę powstania Szkoły Rodzenia w szpitalu świętować będziemy w środę 18 grudnia o godz. 16 w sali konferencyjnej w budynku Zarządu Szpitala.

Plan spotkania 18.12.2019 r.

16.00 Otwarcie uroczystości i przywitanie gości położna Aleksandra Cibińska

16.10 Wystąpienie Prezesa Zarządu WSzS w Słupsku Andrzeja Sapińskiego

16.15 Prezentacja wykładowców szkoły rodzenia (każda z osób przedstawi się i krótko opowie jakie prowadzi zajęcia)

16.25 Loteria z niespodziankami (przy wejściu przedstawiciel rodzinki dokonuje wpisu na listę obecności i zapamiętuje numerek, który będzie brał udział w loterii prezentów)

16.40 Wspólne zdjęcie

16.50 Tort

17.00 Zakończenie spotkania

Podczas uroczystości w tle będzie prezentacja z imionami i nazwiskami wykładowców szkoły rodzenia oraz zdjęcia naszych dzieci, których rodzice uczęszczali do szkoły rodzenia. Fotografie dzieci pochodzą od rodziców, którzy wyrazili zgodę na upublicznienie wizerunku dziecka podczas uroczystości.