Szansa na darmowe badania lekarskie od ręki

Pomorskie dla Zdrowia to letnia akcja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale. W Słupsku to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w im. Janusza Korczaka. W tym roku odbywa się sześć wydarzeń w czerwcu i lipcu w sześciu miejscowościach województwa. Słupsk kończy w tym roku ten cykl – zapraszamy już 22 lipca..

– Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia – informuje Monika Zacharzewska, rzecznik słupskiego szpitala – To wyjątkowa okazja, gdy można od ręki i zupełnie za darmo przebadać się u specjalistów.

W gabinetach, w białych namiotach, na chętnych czekać będą lekarze słupskiego szpitala: chirurdzy onkolodzy, kardiolodzy i dermatolodzy, którzy dermatoskopem będą badać znamiona pod kątem ryzyka wystąpienia czerniaka, złośliwego nowotworu skóry. Jest to jeden z najbardziej złośliwych i agresywnych nowotworów człowieka. Zbyt późno rozpoznany cechuje się wysoką śmiertelnością ponieważ daje przerzuty do innych tkanek oraz narządów wewnętrznych, wczesne rozpoznany daje duże szanse na pełne wyleczenie

Konsultacje i badania zaplanowano w godzinach od 10:00 do 16:00.

Namioty w których odbędą się konsultacje ze specjalistami, wyposażone jest w niezależne od siebie zamykane gabinety z osobnymi wejściami, gwarantując przy tym pełne poszanowanie intymności badanego pacjenta.

Natomiast pielęgniarki ze słupskiego szpitala będą prowadziły bezpłatne badania.

Można będzie u nich sprawdzić poziom cukru, cholesterolu, trójglicerydów, zmierzyć ciśnienie tętnicze.

Nie zabraknie też atrakcji:

– baloniarz z kolorowych baloników stworzy niemal wszystko, co dzieci wymyślą

– wolontariuszki z Wojewódzkiego Zespoły Szkół Policealnych w Słupsku dawnego Medyka będą maluchom malowały buzie

– Wolontariusze z tej szkoły który będą wykonywali masaże karku

– Ponadto na dziedzińcu każdy może obejrzeć wozy ratownicze:

Samochód do gaszenia pożarów słupskiej Państwowej Straży Pożarnej

Policyjny wóz ze słupskiej Szkoły Policji