Słupszczanin napisał książkę o słynnych zabójcach

Asasyni siali postrach na dworach władców, a ich wpływy sięgały aż krańców Europy. Oskarżani o wszelkie skrytobójstwa, niewyjaśnione zgony, zagadkowe zaginięcia. To o nich napisał książkę profesor Jerzy Hauziński, słupski historyk.

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku i Wydawnictwo Poznańskie zapraszają na wyjątkowe spotkanie z profesorem Jerzym Hauzińskim, historykiem, mediewistą i orientalistą.Tematem spotkania będzie najnowsza książka profesora: Asasyni. Legendarni zabójcy w czasach krucjat. Spotkanie odbędzie się 26 wrzesień 2016 r. (poniedziałek) godz. 17.00 czytelnia biblioteki przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku.

 

 

 

Asasyni, budzili przerażenie, posługując się kindżałem lub trucizną. O ich względy zabiegali zarówno krzyżowcy, jak i kalifowie, śląc poselstwa dla zjednania sobie nieposkromionych morderców. Czasami jednej lub drugiej stronie udawało się zawrzeć z nimi taktyczny sojusz, ale łatwo domyślić się, jak nieobliczalni byli to sprzymierzeńcy.

 

 
Asasyni to odnoga sekty muzułmańskich ismailitów, zamieszkująca niedostępne górzyste rejony bliskowschodnie, głównie na terenach dzisiejszej Syrii i Iranu, w XII i XIII w. Ich pierwszy przywódca – Sinan, zwany Starcem z Gór – jako naczelne zasady wprowadził bezgraniczne oddanie i terror. Wbrew obiegowej opinii nieprawdą jest, że odurzano ich narkotykami – to wpajana od dzieciństwa fanatyczna odwaga i obietnica raju utrzymywały ich w niezwykłym posłuszeństwie. Ostatecznie zostali pokonani przez mongolskich najeźdźców, którzy zniszczyli ich siedziby.

 

Po Asasynach została legenda nieprzejednanych zabójców, która do dziś rozpala wyobraźnię historyków, miłośników gier, filmu i literatury fantasy.

 

 

Prof. Jerzy Hauziński (ur. 7 kwietnia 1945 r. w Poznaniu).

W 1970 r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1973 r. obronił pracę doktorską. Habilitował się w 1977 r. na Wydziale Historycznym UAM na podstawie rozprawy Polityka orientalna cesarza Fryderyka II Hohenstaufa. Pracował na Uniwersytecie Wrocławskim, a od 1988 r. w Akademii Pomorskiej w Słupsku. W latach 1991-1994 wykładał historię krajów muzułmańskich w Instytucie Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.Obecnie jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku (rektor w latach 1997-2002). Jego zainteresowania badawcze skupiają się na średniowiecznej historii świata muzułmańskiego. Od 1988 r. jest członkiem Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk. W 2002 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.