Słupszczanie wystawili najwięcej e-zwolnień w Polsce

W I kwartale 2018 r. na obszarze słupskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych blisko     28 proc. zwolnień lekarskich zostało wystawionych elektronicznie. To najlepszy wynik w kraju.

Od początku roku systematycznie przybywa elektronicznych zwolnień lekarskich. Lekarze mogą wystawiać je od stycznia 2016 r. Przez pierwsze dwa lata wpłynęło ich do ZUS ponad 1,6 mln. Natomiast od stycznia 2018 r. odnotowano ich ponad milion.

– W Oddziale ZUS w Słupsku, który swoim zasięgiem obejmuje Słupsk oraz powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, lęborski i słupski od początku roku lekarze wystawili blisko 85 tys. zwolnień, w tym 23,5 tys. elektronicznie – informuje regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński. – Zwolnienia elektroniczne mają wiele zalet. Ich wystawienie trwa krócej niż wypisywanie papierowego, lekarz ma bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców, czy członków rodziny.

Po wpisaniu PESELu pozostałe dane identyfikacyjne uzupełniają się automatycznie, a adres pacjenta czy dane płatnika można wybrać  z listy. System weryfikuje poprawność zwolnienia                i podpowiada kod literowy oraz numer statystyczny choroby. Dostępny jest też podgląd zwolnień wystawionych wcześniej. Lekarzy nie musi też dostarczać dokumentu do ZUS, ponieważ system zrobi to automatycznie. Pracodawcy korzystający z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE) otrzymają e-ZLA pracowników bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza. Dokumenty te mogą filtrować, eksportować i archiwizować. Pacjenci natomiast nie musza już martwić się o dochowanie 7 dniowego terminu na  dostarczenie zwolnienia. Pracodawca otrzyma je elektronicznie, bez pośrednictwa.

Od 1 lipca zwolnienia lekarskie będzie można wystawiać tylko w wersji elektronicznej.