Remonty budynków za miliony złotych. Na liście także Słupsk

Trwa termomodernizacja kilkudziesięciu budynków na Pomorzu. Ocieplenie, nowe elewacje i ekologiczne ogrzewanie sprawią, że będą nie tylko ładniejsze, ale też tańsze w utrzymaniu.

 

Termomodernizację podzielono na trzy etapy. Pierwsze dwa już się rozpoczęły i potrwają do września. Przewidywane koszty  to ok. 21 mln zł, z czego 15 mln pochodzi z RPO na lata 2014-2020, a ok. 6 milionów zł to środki własne samorządu województwa pomorskiego. Trzeci etap rozpocznie się w drugim półroczu. Jego kosztorys jest obecnie przygotowywany.

 

W ramach pierwszego etapu nowe życie zyska 21 budynków. Efekty prac widać już m.in. w siedzibie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Gdańsku, budynkach administracyjnych, warsztatowych i socjalno-biurowych Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kartuzach, Chojnicach i Zielinie Miasteckim, obiektach szkolnych i administracyjnych Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdańsku, Gdyni i Słupsku.

 

Drugi etap obejmie 9 budynków, głównie instytucji kultury samorządu województwa pomorskiego. W Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach zostaną odnowione pracownie konserwatorskie oraz warsztat stolarski. Termomodernizacja odmieni też budynek administracyjny i wystawowy w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, a goście Teatru Muzycznego w Gdyni będą mogli skorzystać z wyremontowanego Domu Aktora.

– W ramach trzeciego etapu nowe życie zyska 11 budynków, to m.in. Stacje Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku i Słupsku, jeden z budynków na terenie Szpitala Psychiatrycznego na Srebrzysku oraz osiem obiektów Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim – informuje Emilia Stawikowska z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Wszystkie wytypowane do remontu budynki były w złym stanie technicznym. W wielu przypadkach problemem okazała się wilgoć. Stara stolarka okienna i drzwiowa była nieszczelna, co skutkowało znacznymi stratami ciepła. Ogrzewanie budynków, oparte na kotłach węglowych wiązało się z wysokimi kosztami zakupu węgla. Taki sposób ogrzewania powodował również zwiększoną emisję szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Łącznie do termomodernizacji wytypowano ponad 41 budynków na terenie całego województwa.

 

– Dzięki kompleksowo przeprowadzonej termomodernizacji  budynki nie tylko wyglądają ładniej i nowocześniej, ale zużywają mniej energii, więc zmniejszają się koszty ich utrzymania.  Łączne oszczędności w utrzymaniu wszystkich obiektów przeznaczonych do remontu szacowane są na blisko milion złotych rocznie. Ale pieniądze to nie wszystko – informuje Stawikowska. – Drugim, równie ważnym aspektem, jest ekologia. Dzięki nowym technologiom zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. W całym regionie zanieczyszczeń będzie mniej o ponad 800 ton CO2 rocznie.