Producent mebli promuje w Słupsku oszczędność energii, ale nie zainwestuje

Oszczędność energii. Robert Biedroń, prezydent Słupska oraz Anna Pawlak-Kuliga, prezes IKEA w Polsce podpisali dzisiaj deklarację współpracy w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Pierwszym etapem współpracy będzie wymiana w około 90 mieszkaniach słupszczan klasycznych żarówek na oświetlenie LED.

Oszczędność energii – współdziałanie na rzecz zrównoważonego rozwoju

Porozumienie przewiduje wolę współdziałania na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez prowadzenie działań edukacyjnych, niwelowanie ubóstwa energetycznego, podjęcie inicjatyw mających na celu zapewnienie przystępnej i czystej energii odnawialnej dla jak największej liczby mieszkanek , i mieszkańców Słupska, a także poszukiwanie sposobów rozwiązywania globalnych wyzwań społecznych i środowiskowych.

 – Zdecydowaliśmy się rozpocząć współpracę ze Słupskiem, gdyż jest to miasto, które w wyjątkowy sposób podziela nasze idee i wartości związane ze zrównoważonym rozwojem.

Dzięki wspólnym projektom, chcemy nie tylko pozytywnie wpływać na jakość życia mieszkanek i mieszkańców Słupska, ale także zainspirować inne miasta do pozytywnych zmian i strategicznego podejścia do zrównoważonego rozwoju. – powiedziała Anna Pawlak-Kuliga, prezes IKEA w Polsce.

Pierwszym wspólnym projektem IKEA i Urzędu Miasta będzie „Słupski test LEDów”, w ramach którego w  około 90 mieszkaniach komunalnych zostanie zainstalowane oświetlenie diodowe.

Żarówki LED

Żarówki LED to obecnie jedna z najpopularniejszych, najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku technologii.

Żarówki LED zużywają do 85% mniej energii elektrycznej, co w efekcie pozwala znacznie ograniczyć emisję CO2, ich żywotność sięga nawet 20 lat, przewyższając tym samym wielokrotnie czas działania klasycznych żarówek.

– Produkty wspierające zrównoważone życie w domu, w tym oświetlenie LED, to jedna z najlepiej rozwijających się grup produktów z naszej oferty.

W ubiegłym roku sprzedaliśmy w naszym kraju ponad 1,5 mln żarówek LED.

Polacy widzą korzyści tego typu rozwiązań, a my staramy się ułatwić im do nich dostęp.

W ciągu trzech lat obniżyliśmy cenę najbardziej popularnej żarówki LED o mocy 400 lumenów o 88% – powiedział podczas konferencji prasowej Łukasz Kunz, dyrektor sklepu IKEA w Gdańsku.

Nowoczesne oświetlenie LED trafi w pierwszej kolejności do wszystkich chętnych mieszkańców pięciu bloków komunalnych przy ul. Herbsta 1a, 1b oraz przy ul. Sołdka 7, 9, 11, w których znajduje się 240 mieszkań.

Obecnie administratorzy odwiedzają mieszkańców wskazanych bloków zapraszając ich do udziału w programie i przeprowadzając audyty energetyczne.

Jedynym warunkiem uczestnictwa jest przekazanie danych na temat zużycia energii elektrycznej.

Zestawy LED otrzymają także mieszkańcy Słupska pobierający dodatek energetyczny, a wszystkie nowe mieszkania komunalne będą standardowo wyposażone w oświetlenie LED IKEA.