Policjanci z magiczną tubą

 

Policjanci z Komendy Miejskiej w Słupsku włączyli się do kampanii edukacyjnej„ Odblask to nie obciach” zorganizowanej przez założyciela nieformalnej grupy „Sławek & Przyjaciele” z Bydgoszczy. W uroczystości, która odbyła się przed słupskim ratuszem wzięli udział partnerzy akcji, mieszkańcy słupska oraz dzieci ze szkoły podstawowej nr 5 i 7 w Słupsku.

 

 

W ramach prowadzonej kampanii bezpieczeństwa w ruchu drogowym, funkcjonariusze będą wykorzystywać tzw. „ magiczną tubę” – urządzenie, dzięki któremu można się szybko przekonać, jak działają elementy odblaskowe.

 

 

 

Wczoraj przed słupskim ratuszem policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji zainaugurowali kampanię edukacyjną „ Odblask to nie obciach”. Jest ona kolejnym w tym roku przedsięwzięciem dotyczącym „niechronionych uczestników ruchu drogowego”.  W związku ze zmianami przepisów (w 2014 roku), pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym zobowiązany jest używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Autorem i inicjatorem tej rozpoczynającej się -wakacyjnej kampanii jest założyciel nieformalnej grupy „Sławek & Przyjaciele” z Bydgoszczy. Stworzył tzw „Magiczną tubę”-urządzenie, dzięki któremu można się szybko przekonać, jak działają elementy odblaskowe.

 

Za merytoryczną część programu odpowiadają policjanci z Komendy Miejskiej w Słupsku, którzy w trakcie spotkań i prelekcji namawiać będą dzieci i dorosłych do korzystania z elementów odblaskowych podczas poruszania się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

 

 

 

– Urządzenie działa dokładnie tak, jak na drodze- mówi Pan Sławek twórca programu – „Magiczna tuba” -To jedyny w swoim rodzaju przyrząd.  Ma pokazać tak bardzo dosłownie  tę różnicę, jak kierowca jedzie w ciemnościach i ma przed sobą kogoś z odblaskami lub bez. Pieszy zwykle wyłania się z mroku w ostatniej chwili przed jadącym autem, co innego, jeśli ma na sobie elementy odblaskowe. O tej różnicy wiele osób przekonuje się, gdy jest już za późno. I właśnie dlatego powstało nasze urządzenie.

 

 

Organizatorzy kampanii podkreślają, że magiczna tuba jest bardzo sprawnym i przekonującym  narzędziem pomagającym w uświadomieniu sobie jak duże zagrożenie na drodze powodują po zmroku poruszające się osoby które nie mają elementów odblaskowych.  Podczas wczorajszej inauguracji zaprezentowano także autobus PKS w Słupsku, który  na burtach bocznych oklejony został specjalnie przygotowanym odblaskowym banerem reklamowym z tytułem kampanii „Odblask to nie obciach”. Autobus jeżdżący po drogach powiatu słupskiego ma być żywą reklamą tej bardzo pożytecznej profilaktycznej akcji, namawiającej do korzystania z elementów odblaskowych podczas poruszania się poza terenem zabudowanym.

 

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami odblaskowe elementy musi mieć przy sobie każda osoba, która porusza się wzdłuż drogi poza terenem zabudowanym. Na nieoświetlonej drodze kierowca może zauważyć pieszego z odblaskiem już z odległości 150 metrów.