Pociągi pojadą znowu do Ustki

Od połowy grudnia można po kilkuletniej przerwie jeździć pociągami ze Słupska do Ustki i z powrotem. Aby zachęcić mieszkańców i turystów do tej formy transportu do końca roku przejazdy będą zupełnie za darmo.

Samorządowcy z regionu słupskiego w maju wystąpili do Marszałka Województwa Pomorskiego o przywrócenie całorocznej komunikacji kolejowej Słupsk – Ustka – Słupsk.

Codzienne połączenia kolejowe wracają od 15 grudnia. Cena normalnego biletu  jednorazowego wynosi 5 zł, a miesięcznego 178 zł. Za przewóz roweru zapłacimy 7 zł..

Trwają prace nad wspólnym biletem obejmującym przejazd pociągiem na trasie Ustka – Słupsk i przejazdy na terenie Słupska komunikacją miejską. Takie rozwiązanie ma pojawić się w połowie roku 2020.

Pociągi na trasie do Ustki nie kursowały od kilku lat. Połącznie były wznawianie jedynie w sezonie letnim. Teraz składy pojadą po zrewitalizowanej linii 405. Trasa ze Słupska do Ustki jest częścią projektu przebudowy linii kolejowej nr 405 na odcinku Miastko – Słupsk – Ustka.

Pociągi Słupsk - Ustka
Pociągi Słupsk – Ustka

W ramach inwestycji przebudowywanych jest łącznie 70 km linii w województwie pomorskim. Poprawi się komfort obsługi pasażerów na 18 przystankach i stacjach. Wzrost bezpieczeństwa zapewni wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przebudowa 52 przejazdów kolejowo-drogowych i 12 obiektów inżynieryjnych.

Pasażerowie zyskają bardziej komfortowe możliwości podróżowania. Pociągi będą mogły jechać z maksymalną prędkością do 100 km/h, co sprawi, że czas przejazdu między Szczecinkiem a Słupskiem skróci się o około 12 minut. Sprawny przejazd zapewni 21 nowych rozjazdów – podaje PLK.

Jak podaje portal rynekkolejowy.pl, projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 405 odcinek granica województwa (km 104,515) – Słupsk – Ustka” o wartości 165 mln zł netto jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Dofinansowanie dla tego projektu ze środków UE wynosi blisko 85 proc. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na czwarty kwartał 2019 r.

W ramach prac modernizacyjnych gruntowany remont przeszły perony w Ustce.. Zmodernizowany obiekt jest wyższy, co ułatwi wsiadanie do pociągów. Wyremontowana została zabytkowa wiata. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewniają bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przygotowano wygodne dojścia. W kolejnym etapie prac, dostępność na peron z pobliskiego wiaduktu zapewnią windy. Dla podróżnych przygotowano również lepszy standard podróży na a przystankach w Gałęzinowie, Strzelinku i Charnowie Słupskim.