Pięć pomysłów na Trzy Fale

Pytanie, co dalej z parkiem wodnym, cyklicznie pojawia się w wielu dyskusjach. Podczas specjalnie zorganizowanego spotkania władze skonsultowały możliwe rozwiązania z ekspertami i dziś wiadomo, że inwestycja potoczy się jednym z pięciu torów.

Wśród proponowanych koncepcji pojawia się propozycja dokończenia tej inwestycji przez miasto. Istnieje także możliwość zrealizowania inwestycji wspólnie z partnerem zewnętrznym lub powierzenia realizacji w całości partnerowi zewnętrznemu.

Pięć pomysłów na Trzy Fale

Niemniej jednak, nie obejdzie się bez zmian. Władze zastanawiają się, w jaki sposób zmienić funkcjonalność poszczególnych pięciu poziomów, w tym, czy nie przeprojektować części, która miała być światem saun na inną działalność. Zwłaszcza, że nie ma wątpliwości, iż obiekt wymaga przeformatowania wewnętrznego pod względem funkcji użytkowych. Wiadomo także, że założenia biznesowe z 2008 i 2009 roku były zbyt optymistyczne. W związku z tym, przeprojektowanie górnych kondygnacji jest konieczne, aby obniżyć koszty eksploatacyjne, które będą oscylować na poziomie 3-4 milionów złotych rocznie.

Decyzja o tym, który wariant wybrać, na pewno nie będzie podejmowana w pośpiechu. Jak zaznacza wiceprezydent Marek Biernacki, czas nie działa na niekorzyść inwestycji – Trzeba obalić mit, że ten obiekt będzie zarabiał. Można założyć ze 100% pewnością, że zarabiał nie będzie. Oczywiście będzie generować przychody, ale one zawsze będą mniejsze niż koszty utrzymania tego obiektu.  -informuje wiceprezydent.

W 2008 i 2009 roku zakładano, że dziennie z Trzech Fal w cenach komercyjnych będzie korzystało tysiąc osób, nie licząc uczniów korzystających z nauki pływania. Z aktualnych wyliczeń wynika, że dobrze by było, gdyby park wodny odwiedzało sześćset osób dziennie. Jak poinformowała wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, władze wiedzą, gdzie były niedoszacowania w zaplanowanych wydatkach, a gdzie przeszacowania w dochodach. Teraz przed włodarzami kolejne analizy. Na początek zaplanowano szczegółowa analizę finansową, która pozwoli na weryfikację założeń finansowych. Następnie trzeba będzie przygotować finansową analizę porównawczą wszystkich pięciu koncepcji dokończenia inwestycji, a także przeprowadzić analizę rynku pod kontem pozyskania ewentualnego partnera.  Wszystko wskazuje na to, że słupszczanie szybko nie popływają w basenach Trzech Fal.