Nowa hala w Słupsku: wyciągniemy wnioski z błędów Koszalina

Słupsk rozpoczął prace nad wybudowaniem nowej hali widowiskowo-sportowej. Ma ona zastąpić starą Gryfię. Nowy obiekt stanie obok budowanego parku wodnego. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2018 roku.

 

Władze Słupska ogłosiły konkurs na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej nowej hali widowiskowo-sportowej  wraz ze złożeniem kompletnego wniosku pozwolenia na budowę a także opracowanie dokumentacji dotyczącej drogi dojazdowej.  Cała inwestycja powinna zmieścić się w obrębie miejskich działek przy budowanym parku wodnym, ale urzędnicy biorą pod uwagę także ryzyko, że obiekt może wykroczyć poza teren miejski.

 

 

– Chcielibyśmy, aby projektanci nowej hali zaprojektowali łącznik, który połączy przyszła halę sportową z istniejącym już budynkiem aquaparku w miejscu, gdzie obecnie jest jego klatka schodowa – mówi Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska. – Te dwa obiekty mają działać w przyszłości w synergii. Ta synergia jest bardzo istotna, bo chcemy obniżyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne tych inwestycji.

 

 

Jak zaznaczają słupscy urzędnicy miejscy wybudowaną niedawno halę w Koszalinie traktują jako punkt odniesienia co do wielkości i kubatury, ale cel jest Słupska jest ambitniejszy.  – Nasz obiekt będzie zdecydowanie bardziej funkcjonalny, bardziej nowoczesny i będzie miał wiele innych aspektów, o których nie planowano w hali koszalińskiej – zaznacza Marek Biernacki.

 

 

Hala ma być samowystarczalna energetycznie, czyli zamontowane mają być w niej panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i panele słoneczne oraz ma być wykonana z nowoczesnych materiałów. W całości ma być przygotowana dla niepełnosprawnych, którzy będą mogli uprawiać w niej sport.

 

 

Na oferty władze miasta czekają do 19 maja. Projekt hali ma być gotowy w grudniu. Prace mają zacząć się na początku 2018 roku i potrwać do końca tego roku. Hala ma mieć powierzchnię 9000 metrów kwadratowych i wymiary 60 na 90 metrów.

Kosztować ma ok. 32 miliony złotych, z czego miasto ma wydać na nią 5-6 milionów złotych bo resztę chce zdobyć z innych źródeł.