Najlepsze filmy dokumentalne znów w Słupsku

W dniach 18-20 maja w kinie Rejs Słupskiego Ośrodka Kultury odbędzie się Weekend z 15. Millennium Docs Against Gravity. Jak co roku festiwal jest okazją do zobaczenia najnowszych, najciekawszych produkcji kina non-fiction. Hasłem ODERWIJ SIĘ! zachęcamy do otwarcia się na świat, z dala od stereotypów i przyzwyczajeń.

W tym roku, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, w ramach Weekendu pokażemy dokumenty polskich twórców, którzy w ostatnich latach podbijają festiwale filmowe na całym świecie, niejednokrotnie zdobywając większą sławę zagranicą niż w kraju.

Przegląd zainauguruje piątkowy seans złożony z krótkometrażowych dokumentów, nagrodzonych w konkursie „Odcienie wolności„.

– W ramach sobotnich pokazów zapraszamy na film Piotra Romaszkana i Marty Wójtowicz-Wcisło „Turyści„. Ten niezwykły dokument, złożony z amatorskich nagrań wideo zarejestrowanych przez uczestników zagranicznych wycieczek, jest ciekawym spojrzeniem na zjawisko masowej turystki, skłaniając do refleksji nad współczesnym podróżowaniem i przemysłem turystycznym – informuje Joanna Gajdo, kino studyjne Rejs. – Jeszcze tego samego dnia pokażemy nagrodzony na festiwalu w Amsterdamie, dyplomowy film Klaudiusza Chrostowskiego „Call me Tony„. Reżyser, kreśląc poruszający portret 18-letniego kulturysty, który marzy o karierze aktorskiej, opowiada o determinacji w dążeniu do celu, ale też poszukiwaniu własnej drogi i potrzebie akceptacji – dodaje Gajdo.

Niedzielne seanse otworzy film „Szukając Jezusa” Katarzyny Kozyry. Punktem wyjścia najnowszego projektu artystki było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Kozyra podróżując przez lata do Izraela rozmawiała z osobami, które na początku XXI wieku wierzą, że są Mesjaszem. Film jest zapisem tych spotkań, ale też próbą zrozumienia miejsca i roli wiary w dzisiejszym świecie.

Weekend zakończy się nagrodzonym na festiwalu w Wenecji filmem Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Książę i dybuk„. To dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego – jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców, a także wpływowej postaci europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Ci, którzy mieli szczęście poznać go osobiście, zapamiętali Waszyńskiego jako arystokratę, kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę, który ożenił się z włoską hrabiną. Kim był Mosze Waks? Twórcy filmu starają się dotrzeć do prawdy o człowieku, który wielokrotnie pisał swoją biografię od nowa.

Bilety na seanse w cenie 10,00zł można nabyć w kasie kina lub w sprzedaży internetowej, w systemie Ekobilet.

Harmonogram pokazów:

18 maja godz. 20.00 – Odcienie wolności
19 maja godz. 18.00 – Turyści
19 maja godz. 20.00 – Call me Tony
20 maja godz. 16.00 – Szukając Jezusa
20 maja godz. 18.00 – Książę i dybuk