Młodzież wybudowała własną osadę. Mają nawet swoją walutę

W Runowie (gmina Potęgowo) na terenie Pałacu pod Bocianim Gniazdem rozpoczął się projekt „Zabawa w miasto – dzieci budują swój świat”, w ramach którego na mapie powiatu słupskiego przez siedem dni pojawi się nowa miejscowość o nazwie WIOSKA DYLA.

Projekt autorstwa zaprzyjaźnionej organizacji Kreisjugendring e.V. Mölln wzorowany jest na niemieckiej zabawie w  miasto o nazwie Tillhausen i odbędzie się w ramach długoletniej współpracy władz Powiatu Słupskiego oraz Herzogtum Lauenburg w Niemczech. Przez tydzień czasu młodzież w wieku 11-14 lat zamieszka w wybudowanym miasteczku namiotowym, w którym życie będzie toczyło się na wzór prawdziwego miasta dorosłych podzielonego na dwie części – sypialnianą i miejską z własną radą miasteczka i urzędem pracy.

Organizatorem projektu jest Powiat Słupski we współpracy z partnerskim powiatem Herzogtum lauenburg, partnerami projektu są Gmina: Damnica, Główczyce, Kępice, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino, Ustka oraz Miasto Ustka. Projekt jest dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży.

– W ramach projektu 120 młodych uczestników wraz z opiekunami z powiatu słupskiego i powiatów partnerskich Herzogtum Lauenburg (w Niemczech) oraz cieszyńskiego zamieszka przez 7 dni w namiotowym miasteczku zwanym „Wioska Dyla” – informuje Anna v. Krasowicki, Oddział  Promocji i Współpracy Wydział Rozwoju Powiatu i Inwestycji. – Cztery godziny dziennie młodzież będzie pracowała w miejscach pracy przydzielanych przez miasteczkowy urząd pracy i zarabiała tzw. „Słupki”, które są walutą miasteczka. Wybór zawodów będzie duży: czy to jako radny, dziennikarz w gazecie lub tv, jako artysta, rzemieślnik, pracownik banku czy poczty, za swoją pracę wszyscy mieszkańcy otrzymają to samo wynagrodzenie – dodaje A. Krasowicki,

Miejsce pracy w radzie miasteczka umożliwi osiągnięcie najważniejszego celu projektu jakim jest „udział i współdecydowanie młodych ludzi o ich sprawach, tak jak w prawdziwym miasteczku”. Z wytypowanych przedstawicieli miasta wybrany zostanie również burmistrz miasteczka.

Wypracowany przez mieszkańców namiotowego miasteczka zysk zostanie wydany na produkowane w mieście towary i oferowane usługi. W ten sposób można będzie kupić produkty rzemieślników lub ciasto w kawiarni. Oprócz pracy każdego dnia młodzież będzie miała czas na różne zajęcia czasu wolnego, np. wieczór polski, wieczór niemiecki, Mam Talent!, czy wybory burmistrza.

Pomysł na projekt „Zabawa w miasto” powstał w 1997 roku w partnerskim powiecie Herzogtum Lauenburg w Niemczech, gdzie z sukcesem przeprowadzany jest on co dwa lata. W powiecie słupskim ww. Zabawa odbędzie się po raz drugi w ramach długoletniej współpracy między powiatami.

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Słupsku