Startuje plan zapłodnień in vitro w Słupsku. Dziś podpisanie umowy

Około 100 par ze Słupska będzie mogło skorzystać z dofinansowania do procedury in vitro. W przeciągu czterech lat miasto wyda na ten cel pół miliona złotych. W procedurze konkursowej wyłoniono właśnie realizatorów Słupskiego programu na rzecz przeciwdziałania skutkom niepłodności poprzez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Dziś w słupskim ratuszu podpisanie umowy między miastem a klinikami.

Jednym z wykonawców in vitro została Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA, której przyznano największy kontrakt. Już wkrótce zainteresowani udziałem w nim pacjenci będą mogli zgłaszać się na kwalifikację w tej placówce – w Słupsku.

Program potrwa od połowy 2018 r. do końca 2022 r. Każdego roku na jego realizację przewidziano 100 tys. złotych, co pozwoli dofinansować do 20 zabiegów in vitro rocznie.

Bardzo się cieszę, że władze Słupska zdecydowały się uruchomić program wspierający niepłodne pary w ich staraniach o potomstwo. Jest on skierowany przede wszystkim do pacjentów, których sytuacja medyczna jest najbardziej skomplikowana. Dla tych osób często jedyną szansą na posiadanie własnego dziecka jest zapłodnienie in vitro. Jednocześnie koszt tej wysokospecjalistycznej procedury jest niejednokrotnie dużą barierą. Możliwość uzyskania dopłaty z pewnością wielu parom otworzy drogę do rodzicielstwa – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA.

Zgodnie z wytycznymi para (kobieta i mężczyzna) powinna od co najmniej roku mieszkać na terenie miasta Słupsk i rozliczać się tu z podatków. Warunkiem udziału w programie jest stwierdzona przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie. Pary powinny również posiadać bezpośrednie wskazanie do skorzystanie z metody in vitro. Dodatkowym warunkiem jest stwierdzenie u kobiety odpowiedniego poziomu rezerwy jajnikowej mierzonej stężeniem hormonu AMH pow. 0,7ng/ml.

Para będzie mogła skorzystać z programu o ile wcześniej nie korzystała z dofinansowania ze środków publicznych do 2 procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Zainteresowane udziałem w programie pary będą mogły zgłaszać się do realizatorów. Jeden z nich, Klinika INVICTA zapewnia możliwość leczenia na terenie Słupska. Podmiot ten ma ponad 18-letnie doświadczenie i od lat leczy Pomorzan borykających się z problemem niepłodności. Do INVICTA trafia też wiele par ze Słupska. Z uwagi na skuteczność leczenia i jakość, ośrodek – spośród wybranych przez Urząd Miasta klinik – będzie mógł przeprowadzić najwięcej procedur zapłodnienia pozaustrojowego – dodaje A. Panas.

– Już teraz trafiają do nas zapytania o dofinansowania od pacjentów ze Słupska. Spodziewamy się zatem dużego zainteresowania udziałem w programie. Biorąc pod uwagę wysoką skuteczność leczenia, na poziomie ponad 50%, wierzę, że wielu parom będziemy mogli pomóc w spełnieniu marzeń o rodzinie. – podsumowuje specjalista z INVICTA – mówi Agata Panas z kliniki Invicta.

 

Fot. Klinika Invicta