Młodzi Polacy razem z Niemcami stworzyli miasto

W partnerskim powiecie Herzogtum Lauenburg przebywała delegacja z powiatu słupskiego, która wzięła udział w dniu VIP-a zorganizowanym w ramach projektu „Zabawa w miasto – dzieci budują swój własny świat” w Mölln. W tym roku do Niemiec wyjechało dwadzieścioro dzieci z gmin: Ustka, Słupsk, Potęgowo i Smołdzino pod opieką dwóch nauczycieli germanistów.

Młodzi Polacy

Dzieci z powiatu słupskiego wzięły udział w projekcie już po raz czwarty. „Zabawa w miasto” daje im za każdym razem możliwość poznania podstawowych zasad funkcjonowania miasta, umożliwia również zrozumienie zasad demokracji lub poszerzenie wiedzy o niej.

– Każdego dnia trwania zabawy, mieszkańcy Tillhausen zgłaszali się do urzędu pracy, aby otrzymać pracę przy jednym z projektów, za którą otrzymywali wynagrodzenie – informuje Anna v. Krasowicki, Wydział Rozwoju Powiatu i Inwestycji słupskiego starostwa powiatowego. – Zarobione „Till-Talary” dzieci mogły wydać na własne potrzeby. W tym roku po raz pierwszy od otrzymywanego wynagrodzenia potrącany był także podatek, tak aby uświadomić dzieciom, że jest on istotnym źródłem dochodów miasta, gminy czy też całego państwa. Tak jak dzieje się to w demokratycznym społeczeństwie, mieszkańcy Tillhausen przejmowali różne funkcje i zadania, wybierali swojego burmistrza, a także obradowali w parlamencie – dodaje v. Krasowicki.

Na dzień VIP, czyli tzw. dzień otwarty, do miasteczka przybyli goście: przedstawiciele władz miasta Mölln, powiatu Herzogtum Lauenburg i powiatu słupskiego, sponsorzy oraz organizatorzy. Aby poznać życie miasteczka, każdy z przybyłych gości mógł wziąć udział w jednym z trzydziestu projektów (miejsc pracy) przygotowanych dla młodych mieszkańców Tillhausen. Delegacja z powiatu słupskiego otrzymała pracę w kawiarence, w której zajmowała się sprzedażą różnych smakołyków upieczonych przez dzieci. Po zakończeniu pracy delegacja zwiedziła całe miasteczko i spotkała się z polską grupą. Młodzi Polacy szybko nawiązali kontakt z niemiecką grupą, a dzięki wspólnemu przebywaniu udoskonalili swoją znajomość języka niemieckiego i angielskiego.
W swoim przemówieniu skierowanym do społeczności Tillhausen, starosta słupski podziękował organizatorom projektu za możliwość udziału w nim grupy dzieci z powiatu słupskiego, a także pogratulował młodym mieszkańcom Tillhausen odpowiedzialności oraz zaangażowania w tworzeniu ich własnego miasteczka. Zwrócił także uwagę na fakt, że „życie w demokratycznym mieście niesie ze sobą wiele możliwości własnego rozwoju i realizowania się w różnych jej dziedzinach”.

Podczas wizyty, starosta słupski wraz z przewodniczącym Rady Powiatu, spotkali się ze starostą powiatu Herzogtum Lauenburgu, dr Christophem Magerem i przewodniczącym Rady Powiatu, Meinhardem Füllnerem, którzy pokazali swoim gościom Park Krajobrazowy Lauenburskie Jeziora i jego punkt centralny jakim jest Park Przyrody Ulenkolk. W powiecie Herzgotum Lauenburg ważną rolę odgrywa bowiem turystyka, dużym powodzeniem cieszą się tu kąpieliska wodne, kajakarstwo jak i turystyka rowerowa.