Mija 750 lat od nadania Słupskowi praw miejskich. Będziemy się bawić na urodzinach miasta

W sierpniu 1265 roku Słupsk otrzymał prawa miejskie. Z tej okazji w mieście zostaną zorganizowane Urodziny Miasta Słupska. To impreza, która ma się odbyć bez pieniędzy. Przedstawiciele słupskich instytucji kultury mają wziąć na siebie ciężar zorganizowania uroczystości.

Mija 750 lat od nadania Słupskowi praw miejskich

– Pomysł na Urodziny Miasta Słupska powstał oddolnie – w ramach regularnych, otwartych spotkań – zainicjowanych przez Wydział Kultury UM, które odbywały się od początku lipca i w których uczestniczyli przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, artyści i wiele innych zainteresowanych osób – mówi Karolina Chalecka z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Staraliśmy się wszystko planować oszczędnie, racjonalnie i gospodarnie, nie pominąć nikogo z potencjalnie zainteresowanych. Zdajemy sobie sprawę, że do tej pory nie było takich tradycji i może się niestety zdarzyć tak, że wypracowana formuła spotka się z krytyką – że się po prostu nie uda. Nie szkodzi – podsumujemy i wyciągniemy wnioski – w przyszłym roku zrobimy to lepiej – dodaje Chalecka.
Głównym punktem programu będzie Impreza Urodzinowa – z życzeniami, atrakcjami, tortem i potańcówką, dla mieszkańców w różnym wieku. 28 sierpnia, od godz. 18:00, na Starym Rynku – ponieważ historycznie było to miejsce, które stanowiło „serce miasta”.

Oprócz urodzinowej fiesty odbędzie się szereg imprez dotyczących historii miasta i regionu. M.in.:

– 22 sierpnia (sobota) na Wyspie Młyńskiej w Parku Kultury i Wypoczynku odbędzie się Turniej Bractwa Rycerskiego. Będzie można wziąć udział w warsztatach ceramicznych, krawieckich, kowalskich, tanecznych. W godzinach popołudniowych w okolicach Baszty Czarownic odbędzie się widowiskowa Bitwa o Miasto.

– 30 sierpnia (niedziela) impreza kulturalno – edukacyjna  w zielonej przestrzeni miejskiej przy MBP „750-lecie lokacji. Kultura i zwyczaje Słupska wczoraj i dziś”: warsztaty garncarskie, introligatorskie, kaligraficzne, pokazy kulinarne, rzemieślnicze, snycerstwa, warsztaty orgiami, decoupage, balonowe rzeźby, dekorowanie odlewów gipsowych,
współczesne gry i zabawy, pokazy uzbrojenia oraz walki „białą bronią”. A na zakończenie koncert zespołu folkowego.

Będzie można ponadto codziennie zwiedzać miasto z przewodnikiem, a także posłuchać fantastycznej opowieści o tym, jak dawniej bawili się słupszczanie.

Ponadto zapraszamy także na:

– 21 sierpnia, godz. 18-20 Przejście Gitarowe – koncerty i jam session przy ul. Bema
– pokazy ognia Portugalskiej Grupy Teatralno – Cyrkowej HUMANART (23-28 sierpnia)
– 23 sierpnia Europejska Gra Miejska
– 24-26.08 Ptifurki, wąparsje i murbie na zimno, warsztaty kulinarno-literackie, okolice Teatru Rondo
– śniadanie z Witkacym (22 sierpnia) i „Piknik Sąsiedzki” (29 sierpnia)
– 29 sierpnia SIECIAKI Wakacyjny piknik edukacyjny, 12-16, Park Kultury Sportu i Rekreacji.
– 24 sierpnia, o godz. 16 w siedzibie SCOPIES odbędzie się Walne Zebranie Ludzi Kultury – otwarte dla wszystkich zainteresowanych, na którym:
– zaprezentowane zostaną wnioski z badania DNA Miasta przygotowanego
przez Narodowe Centrum Kultury
– odbędzie się dyskusja na temat celów, zadań i składu osobowego Rady
Kultury – może zostanie również zatwierdzony skład rady
– przedstawiony zostanie projekt Kongresu Kultury, który odbędzie się w
dniach 1-2 października 2015 r.