Linia kolejowa do Ustki będzie rozbudowana

Dziś samorząd województwa pomorskiego i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpiszą list intencyjny dotyczący rewitalizacji 4 linii kolejowych na Pomorzu. Wśród nich jest trasa między Słupskiem i Ustką.

Linia kolejowa do Ustki będzie rozbudowana

Obie strony – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Zarząd Województwa Pomorskiego – w podpisanym liście zadeklarują podjęcie wspólnych działań, dzięki którym pasażerowie będą mogli korzystać ze sprawnych i szybkich połączeń kolejowych. Pozwala na to m.in. Regionalny Program Operacyjny dla województwa pomorskiego na lata 2014-20, z którego istnieje szansa na sfinansowanie rewitalizacji czterech linii:

Rewitalizacja linii kolejowej nr 405 na odcinku: granica województwa – Słupsk – Ustka.
Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku: granica województwa – Kwidzyn -€“ Malbork.
Rewitalizacja linii kolejowej nr 229 na odcinku: Lębork – Łeba.
Rewitalizacja linii kolejowej nr 211 na odcinku: Lipusz – Kościerzyna.

Linia kolejowa nr 405

Linia kolejowa Piła Główna – Ustka – zarządzana przez PKP PLK linia kolejowa nr 405 z czynnym ruchem pasażerskim i towarowym, łącząca stację Piła Główna z przystankiem osobowym Ustka. Jest to linia jednotorowa, zelektryfikowana na odcinkach Piła Główna – Szczecinek i Słupsk – Ustka. Przebiega przez województwo wielkopolskie (powiat pilski, powiat złotowski), województwo zachodniopomorskie (powiat szczecinecki) i województwo pomorskie (powiat bytowski, powiat słupski). Ma łączną długość 192,25 km.

Linia była budowana w dwóch etapach. W 1878 roku zakończono budowę odcinka Szczecinek – Ustka, a rok później Piła – Szczecinek. Z powodu rozbudowy lotniska wojskowego w Pile, przebieg linii w granicach administracyjnych miasta nieznacznie skorygowano. W roku 1989 zelektryfikowano odcinek Piła Gł.-Szczecinek, a rok później odcinek Słupsk – Ustka. Pozostały fragment linii pozostaje nadal niezelektryfikowany, nie ma też planów elektryfikacji. Dopuszczalne prędkości na linii to 90-120 km/h (dla pociągów pasażerskich).

Na całej długości linii kursują pociągi REGIO spółki Przewozy Regionalne. Na odcinku Piła Główna-Szczecinek PKP Intercity uruchamia pociągi TLK; w sezonie letnim, składy TLK pojawiają się także na odcinku Słupsk-Ustka.

Odcinek Słupsk–Ustka

Słupsk (175,004 km) to ostatnia czynna stacja węzłowa na linii 405, krzyżującej się tu z magistralą nr 202, łączącą stację Gdańsk Główny ze Stargardem Szczecińskim. Położony w Kobylnicy przystanek osobowy znajduje się już za semaforami wjazdowymi na stację Słupsk. W Słupsku linia przebiega na osi południe–północ i skręca lekko na północny zachód za stacją. Odcinek do Ustki (192,250 km) jest zelektryfikowany. Poza sezonem letnim gdyński zakład Przewozów Regionalnych uruchamia dwie pary pociągów REGIO na odcinku Słupsk – Ustka. W sezonie letnim pociągów jest więcej, przedłużane do Ustki są zarówno pociągi TLK spółki PKP Intercity, jak i pociągi REGIO ze Szczecina.

Odcinek Słupsk – Ustka miał stać się częścią projektu tzw. Słupskiej Kolei Morskiej, prace nad nim jednak zostały zawieszone.