Kolejne darowizny WOŚP dla słupskiego szpitala

Kolejny raz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wsparła Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku i naszych małych pacjentów.

W tym roku szpital otrzymał od WOŚP już dwa kardiomonitory, które trafiły na Oddział Chirurgiczny dla Dzieci, natomiast niedawno otrzymano dwa urządzenia – platforma elektrochirurgiczna (diatermia) i dermatom elektryczny. To urządzenia, które również będą służyły pacjentom chirurgii dziecięcej, ale na bloku operacyjnym, bowiem wykorzystywane są do zabiegów operacyjnych.

Dermatom to urządzenie służące do pobierania skóry do przeszczepów przy leczeniu głębokich oparzeń, takich które nie goją się samoistnie – tłumaczy Andrzej Porzych, ordynator Oddziału Chirurgicznego dla Dzieci w słupskim szpitalu. – Natomiast diatermia, którą dostaliśmy od WOŚP to aparat najnowszej generacji, bezpieczny i niezbędny do wykonywania zabiegów operacyjnych. Używany jest do cięcia i jednoczesnej koagulacji, czyli tamowania krwawienia – mówi lekarz.

platforma elektrochirurgiczna (diatermia) i dermatom elektryczny
platforma elektrochirurgiczna (diatermia) i dermatom elektryczny

Wartość otrzymanej diatermii to 92 669,65 pln, a dermatomu – 49 680,00 pln.

Urządzenia zostały zakupione z pieniędzy zebranych w trakcie ubiegłorocznego, 28. Finału WOŚP, podczas którego Orkiestra grała dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Wkrótce na słupską chirurgię dziecięcą trafią jeszcze: zestaw do wideochirurgii z zestawem instrumentarium do zabiegów oraz wiertarka ortopedyczna.

Do tej pory słupski szpital otrzymał od WOŚP sprzęt o wartości ponad 1 miliona 250 tys. zł.

Za każdym razem, gdy WOŚP przysyła do nas nowy sprzęt, jednocześnie szkoli kadrę jak do używać – mówi Andrzej Sapiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni za pomoc, za zakupiony sprzęt najnowszej generacji, który ratuje zdrowia naszych pacjentów. Dlatego też co roku gramy razem z Orkiestrą m.in. fundując pakiety badań na licytacje.