Jeszcze w tym roku będą realizowane projekty polsko-niemieckie

Zakończyła się giełda partnerów wymian polsko-niemieckich „Spójrz w przyszłość”, połączona z warsztatami dla koordynatorów międzynarodowych spotkań młodzieży. Giełda została zorganizowana w ramach długoletniej partnerskiej współpracy powiatów słupskiego i Herzogtum Lauenburg, rozwijanej z sukcesem pod skrzydłami  starostów Zdzisława Kołodziejskiego oraz Christopha Mager.

 

Na zaproszenie starosty słupskiego udział w giełdzie partnerów wzięło osiem instytucji z partnerskich powiatów, którze w nadchodzących latach chcą przeprowadzać wymiany międzynarodowe w swoich jednostkach. Powiat słupski reprezentowali przedstawiciele Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ustce, Zespołu Szkół w  Redzikowie, Ochotniczej Straży Pożarnej z Włynkowa oraz Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

 

Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy zaprezentowali swoje organizacje oraz ich działania, jakie podejmują w ramach pracy z młodzieżą. Delegacja z Niemiec obejrzała  m.in. przedstawienie teatralne przygotowane w języku niemieckim przez uczniów Zespołu Szkół w Redzikowie. Uczestnicy polsko-niemieckiego spotkania poszerzyli również wiedzę z zakresu planowania i organizacji wymian młodzieży, pisania programów spotkań, a także poznali metody pracy z międzynarodowymi grupami i zdobyli umiejętność formułowania wniosków o dofinansowanie w Fundacji „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”.

 

Chęć rozpoczęcia współpracy wyraziły:  OSP z Włynkowa ze strażakami z Freiwillige Jugendfeuerwehr Nusse oraz Zespół Szkół z Redzikowa z Marion-Dönhoff-Gymnasium z Mölln. Wymienione instytucje jeszcze w tym roku planują przeprowadzić pierwsze projekty wymian z udziałem młodych mieszkańców powiatu.