Jest wykonawca tunelu pod torami

10 milionów złotych będzie kosztowała budowa tunelu pod torami w Słupsku. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na jego budowę.

Na przetarg, który ogłosiła PKP PLK wpłynęły łącznie trzy oferty. Najniższa z nich, firmy Mosty Gdynia opiewała na 10 milionów złotych. Kolejna, spółki Want była o sześć milionów złotych wyższa. Najwyższą ofertę złożyła należała do PKP PLK spółka PPM-T, bo aż na 18,8 mln złotych.

Tunel pod torami

Zgodnie z założeniem wykonawca ma przedłużyć istniejący tunel łącznie o 27,5 metra, a światło przejścia wyniesie 10,5 metra.

Na długości przejścia przewidziano wykonanie tymczasowej konstrukcji peronu nr 2 umożliwiającą wykorzystanie całej długości krawędzi peronowej przy torze nr 11 do czasu budowy kolejnych etapów przejścia i budowy nowych peronów. Założono też rozbiórkę wiaty peronowej na długości nowo budowanego przejścia.

Pozostałe prace związane z budową tunelu, zostaną wykonane wraz z przebudową całej stacji. Nowa część przejścia, która zgodnie z normami będzie bardziej zagłębiona, zostanie połączona ze starym tunelem za pomocą tymczasowej rampy i schodów.

To istotny element dla zapewnienia pełnej funkcjonalności budowanego węzła transportowego. Rozbudowany tunel będzie bardziej funkcjonalny i połączy się docelowo z wejściem na nowy dworzec autobusowy. Z tunelu można będzie wjechać windami bezpośrednio na teren dworca autobusowego lub chodniki przed nim. Możliwe będzie także skorzystanie ze schodów lub rampy – czytamy na stronie Rewitalizacja Słupsk.

Ma być on łącznikiem między nowym budynkiem dworca, a powstającym na zachód od torów węzłem transportowym.

Rozpoczęcie prac

Zgodnie z zapisem w przetargu wykonawca prac będzie miał siedem miesięcy na ich przeprowadzenie. Prace rozpoczną się na wysokości drugiego peronu. W trakcie budowania tunelu część słupskiego dworca kolejowego będzie wyłączona. Podróżni muszą więc liczyć się z utrudnieniami.

Przebudowa słupskiego dworca i stacji odbywa się w ramach modernizacji linii 202 Słupsk-Gdynia Chylonia.