Jedyne miejsce, w którym znajdziesz tyle starych komputerów

Jak wyglądały i działały legendarne już komputery marki Atari? Jak
wyglądały gry, którymi emocjonowano się w drugiej połowie XX wieku? Z jakich drukarek, nośników danych i kalkulatorów wówczas korzystano? Odpowiedzi na te pytania będziemy mogli uzyskać, odwiedzając wyjątkową wystawę, która zostanie pokazana w Zespole Szkół Samorządowych w Kobylnicy.

 

Choć sprzętu, który jeszcze kilkanaście lat temu, był powszechnie
wykorzystywany w różnych branżach, dziś właściwie już nikt nie używa, to warto uświadomić sobie, jak dynamicznie w tym czasie rozwinęła się branża informatyczna i komputerowa. Masywne i ciężkie komputery dziś zastępowane są przez podręczne i wydajne urządzenia. Tym większą atrakcją może być więc wystawa, która już w piątek i sobotę (12/13 maja)
zostanie zaprezentowana w Zespole Szkół Samorządowych w Kobylnicy.

 

– Retrocomp 2017 będzie okazją do tego, by przypomnieć sobie, jakie urządzenia wykorzystywano w drugiej połowie XX wieku w urzędach, szkołach, przedsiębiorstwach i firmach – mówi Karol Kotusiewicz, specjalista ds. wizerunku gminy Kobylnica. – Trzech mężczyzn, którzy od lat pasjonują się dawną elektroniką, zaprezentuje wszystkim odwiedzającym zebrane w tym czasie eksponaty. Co zobaczymy? Niemal już legendarne
komputery firmy Amiga, Atari, Commodore, Olivetti czy Siemens. Oprócz
tego zobaczymy, w jaki sposób funkcjonowały dawne drukarki, jak
gromadzono dane na nośnikach pamięci, czym od obecnych różniły się
procesory sprzed kilkunastu lat. Dodatkowo pojawią się ciekawe
egzemplarze kalkulatorów, płyt CD i czytnik fotoelektryczny taśmy
dziurkowanej – dodaje Kotusiewicz.

 

Organizatorzy przygotowali też pokaz dawnych gier komputerowych, w których swoich sił będzie mógł spróbować każdy odwiedzający. 12 maja wystawę odwiedzą uczniowie szkół z terenu gminy Kobylnica i Słupska. Dzień później zostanie ona udostępniona wszystkim zainteresowanym. Otwarcie o godzinie 10.00. Retrocomp zakończy się ok. 16.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.