Jacht Ryszarda Kuklińskiego przypłynie do Łeby. Nie spodziewasz się kto nim pływa

Już w najbliższą środę, 23 września, do portu rybackiego w Łebie wpłynie „Strażnik Poranka”. Jacht został przekazany Chrześcijańskiej Szkole Pod Żaglami przez płk. Ryszarda Kuklińskiego w 2001 roku.

 
Jacht należący kiedyś do Ryszarda Kuklińskiego, byłego pułkownika Ludowego Wojska Polskiego, który został agentem CIA (na podstawie jego życia zrealizowano film „Jack Strong”) płynie z portu ze Świnoujścia i kieruje się w stronę wyspy Bornholm, stamtąd przypłynie do Łeby, gdzie zacumuje w porcie rybackim.

 
– Drewniany, 9-osobowy jacht wybudowany w roku 1965, był najprawdopodobniej pierwszym z długiej serii jednostek typu Opal. – informuje Michał Sałata, asystent ds. kultury i sportu UM w Łebie. -Odpłynie dnia następnego i skieruje się w stronę Gdańska – swojego macierzystego portu. Podczas jego pobytu w Łebie będzie można bezpłatnie wejść na pokład i sobie go zwiedzić.

 

 

– Chcielibyśmy, aby jacht pływał teraz po Bałtyku, szkolił młodzież i był „żywą” pamiątką po pułkowniku”. – wyjaśnia ks. prałat Andrzej Jaskuła, prezes zarządu Chrześcijańskiej Szkoły Pod Żaglami (kapitan jachtowy).

Godzinę później każdy może spotkać się z pięcioosobową załogą i wysłuchanie morskich opowieści z dalekich krain przy drobnym poczęstunku w Centrum Informacji Turystycznej w Łebie na ul. Kościuszki 121.