Ferie z WOT

W Słupsku miało miejsce kolejne wcielenie w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Ochotnicy wezmą udział w programie „Ferie z WOT”.

W sobotę, 11 stycznia na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku odbyło się wcielenie siedemdziesięciu ochotników w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Nabór przyszłych żołnierzy miał szczególny charakter, ponieważ, wszyscy którzy w ten weekend założyli mundur Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach programu „Ferie z WOT”. Warto zaznaczyć, że do nich dołączą również żołnierze, którzy tą samą ścieżkę naboru przeszli już w grudniu, więc ferie na poligonie wojskowym rozpocznie ponad stu ochotników.

Ferie z WOT
Ferie z WOT

Tegoroczne Ferie z WOT” są drugą edycją programu. Przed rokiem nabór prowadzony w ramach tej akcji zakończył się ogromnym sukcesem. Starszy szeregowy Adrian ze Słupska, który był wtedy jednym ochotników wstępujących do Wojsk Obrony Terytorialnej, opowiada co zmieniło się w jego życiu po założeniu munduru i charakterystycznego dla WOT oliwkowego beretu:

– Na wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej byłem zdecydowany od samego początku ich istnienia w województwie pomorskim. Ograniczały mnie jedynie obowiązki szkolne. Cieszę się, że powstał taki projekt, ponieważ bez obaw mogłem zrealizować swoje marzenie. Pochodzę z "żołnierskiej" rodziny, dziadek był żołnierzem Armii Krajowej. Dzisiaj ja służę Ojczyźnie i kontynuuję rodzinne tradycje związane z Armią Krajową, bo pamiętać należy, że to właśnie na jej fundamentach powstały Wojska Obrony Terytorialnej. Jeśli zaś chodzi o moją naukę to muszę przyznać, że usłyszałem wiele pochwał ze strony nauczycieli oraz kolegów, którzy chcą pójść w moje ślady i w tym roku dołączyć do terytorialsów. Podczas szkoleń w WOT bardzo wiele się nauczyłem i dowiedziałem o sobie samym. Z pewnością służba wojskowa ukształtowała mój charakter. W tym roku piszę maturę i wierzę, że również ten egzamin zdam wzorowo.

Ferie z WOT
Ferie z WOT

Starszy szeregowy Adrian do tej pory swoją służbę pełnił w 73 batalionie lekkiej piechoty w Malborku. Teraz będzie mógł swój patriotyczny obowiązek realizować na terenie swojego rodzinnego miasta, bowiem w Słupsku funkcjonowanie rozpoczął 71 blp, który wraz z malborskim batalionem stanowi integralna część 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Jak wygląda szkolenie w Wojskach Obrony Terytorialnej?

Pierwszy dzień wcielenia to przyjęcie, umundurowanie oraz dokonanie wszystkich czynności ewidencyjnych. Następnie żołnierze rozpoczną ćwiczenia praktyczne. Podczas 16 dni szkolenia instruktorzy położą szczególny nacisk na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej. W ostatnim dniu szkolenia żołnierze OT pełniący TSW odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Szkolenie zakończy uroczysta przysięga wojskowa, podczas której żołnierze wypowiedzą słowa roty oraz z dumą wykrzykną, że pozostaną "Zawsze gotowi, zawsze blisko", by pomagać lokalnej społeczności, swojej małej ojczyźnie.

Ferie z WOT
Ferie z WOT