Europejska Noc Muzeów w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

W tym roku po raz pierwszy w historii słupskiego muzeum Europejska Noc Muzeów obchodzona będzie w Białym Spichlerzu. W tym, otwartym dla zwiedzających w lipcu 2019 roku, budynku zwiedzić będzie można sześć kondygnacji.

Udostępnione zostaną wszystkie wystawy stałe i czasowe. Na zwiedzających czekać będą też atrakcje na zewnątrz. O godzinie 20:00 i 21:00 na poszczególnych piętrach odbędą się spotkania z kuratorami wystaw stałych i czasowych, którzy objaśnią tajniki i historię dzieł. Będzie można też poznać dzieje samego Muzeum. Sklepik muzealny pełen będzie muzealnych wydawnictw oraz pamiątek. Z okien podziwiać będzie można nocną panoramę Słupska i świeżo wyremontowane bulwary nadrzeczne.

Europejska Noc Muzeów

14 maja 2022 r. (sobota)
od godziny 18:00
(ostatnie wejście o 22:00)
w Białym Spichlerzu

Wstęp wolny
W obiekcie może przebywać jednocześnie około 100 osób Wejście do Białego Spichlerza od strony bulwarów nadrzecznych.
Parking bezpłatny – wjazd od ul. Partyzantów czynny do 22:30

Europejska Noc Muzeów
Europejska Noc Muzeów

Program Europejskiej Nocy Muzeów

PARTER – Sala wernisażowa im. Barbary Zielińskiej

Mistrz polskiego dłuta. Stanisław Horno-Popławski i jego rzeźba” – wystawa czasowa

Wystawa prezentuje dzieła jednego z najbardziej utalentowanych rzeźbiarzy polskich XX wieku, malarza i pedagoga. W dorobku artysty odnaleźć można rzeźby portretowe, ludowe, rodzajowe, historyczne, patriotyczne, alegoryczne i sakralne oraz posągi. Tworzył w granicie, nefrycie, kamieniu polnym, gipsie oraz w brązie. Jest autorem pomników Karola Szymanowskiego i Jana Kilińskiego w Słupsku.

Dodatkowo na specjalnie przygotowanych na tę noc pokazach, na parterze swoje zbiory zaprezentują słupscy numizmatycy i fajkarze.

I PIĘTRO

Witkacy inaczej…” – wystawa czasowa

na której prezentowana jest część kolekcji dzieł Witkacego, czyli ponad 100 prac, głównie portretów pastelowych uzupełnionych publikacjami zestawionych w inny sposób, niż zazwyczaj. Punktem wyjścia wystawy są hasła wywoławcze i idące w ślad za nimi aranżacje poszczególnych części, np. „Na salonach”, „Dziwna galeria”, „Dialog z portretem”.

II PIĘTRO

Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” – wystawa stała

trzecia w historii muzeum wystawa stała prezentuje zbiory z największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jednocześnie to jedyna wystawa monograficzna Witkacego w Polsce, oddająca strukturę słupskiej kolekcji. Pokazane są prace ze wszystkich okresów twórczości artysty, zwłaszcza pastelowe portrety powstałe w ramach jednoosobowej Firmy Portretowej „S. I. Witkiewicz” działającej w latach 1925-1939. Na ekspozycji znajduje się ponad 135 prac malarskich, rysunkowych i graficznych oraz archiwalia: rękopisy, maszynopisy, korespondencja oraz książki (w tym z dedykacjami Witkacego).

III, IV, V PIĘTRO

W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku” – wystawa stała

zajmująca dwa i pół piętra Białego Spichlerza. Koncepcją ekspozycji jest osiemnaście motywów z twórczości oraz biografii Witkacego (np. pejzaż, martwa natura, autoportret, animalistyka, technika i wojsko) i porównanie ich z identycznymi tematami skomponowanymi lub zaprojektowanymi przez artystów i twórców od XIX w. do XXI w. Na wystawie znajduje się około 200 obiektów stworzonych m.in. przez Jana Matejkę, Juliusza Kossaka, Władysława Podkowińskiego, Jacka Malczewskiego, Olgę Boznańską, Franciszka Starowieyskiego, Edwarda Dwurnika czy Magdalenę Abakanowicz.

V PIĘTRO

Słupsk. Miasto i ludzie” – wystawa stała

stworzona z myślą o mieszkańcach miasta, osadnikach, którzy po II wojnie światowej przybyli do Słupska, aby właśnie tutaj, na Pomorzu rozpocząć nowy etap życia. Zajęli domy poprzednich niemieckich mieszkańców, a przynosząc ze sobą elementy kultury swoich rodzinnych stron, dali początek wielobarwnej mozaice kulturowej współczesnego Słupska i regionu. Na wystawie posłuchać można powojennych wspomnień, utrwalonych w formie wywiadów oraz zobaczyć materialne świadectwa tamtych czasów, związane z budynkami, miejscami, zakładami pracy, instytucjami kultury, m.in. ogłoszenia dotyczące osiedlenia, plakaty, afisze, sztandary, a także przedmioty codziennego użytku, czasopisma, książki, meble oraz fotografie. Wiele eksponatów to dary mieszkańców Słupska, osobiste pamiątki i dokumenty.

TEREN ZIELONY PRZED BIAŁYM SPICHLERZEM

Dla oczekujących na wejście, przed Białym Spichlerzem czekają liczne atrakcje. Muzealnicy zapraszają na warsztaty rękodzielnicze. Będzie można spróbować swych sił: w bibułkarstwie tworząc kwiaty z papieru, w makramie – robiąc listki ze sznurka czy w kumihimo – plotąc ozdobne sznurki.

Dodatkowo „Pracownia Andrzeja Stecha” – w tej roli Przemysław Laskowski i tintemereski, wspólne malowanie Białego Spichlerza na deskach z Agnieszką Jachym, książeczki z portretami w stylu Witkacego z Olgą Hanowską, warsztaty malowania kamieni, malowania farbami po folii, malowanie twarzy, bańki mydlane, duże klocki przygotowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji Międzypokoleniowej „Powidoki” ze Słupska, a także organizowane przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich warsztaty pisania wniosków do Budżetu Obywatelskiego. Odbędą się też występy grupy „Starsi Sąsiedzi” oraz występ wokalny Dagmary Podgórskiej działających w Domu Sąsiedzkim.

Ponadto zagrać będzie można w wielkoformatową planszową grę edukacyjną „Słupscy osadnicy”, której uczestnicy wcielają się w powojennych mieszkańców wędrujących wśród ruin miasta w poszukiwaniu domu i pracy. Po drodze natykają się na liczne przeszkody, ale też pomoc i życzliwość innych mieszkańców. Gra nawiązuje do wystawy „Słupsk. Miasto i ludzie” prezentowanej na V piętrze.

Również w ten dzień w serwisie You Tube odbędzie się premiera filmu o siedmiu wybranych procesach migracyjnych, które miały miejsce w Europie w ostatnich stu latach, zrealizowanego w ramach programu „Tożsamość w zagrożeniu” – ‘Identity on the line’.

GODZINY OTWARCIA MUZEUM W WEEKEND 14-15 MAJA 2022

14 maja (sobota)
– Zamek Książąt Pomorskich i Młyn Zamkowy będą zamknięte
– w Białym Spichlerzu od godz. 18:00 EUROPEJSKA NOC MUZEÓW (do godziny 18:00 spichlerz zamknięty)

15 maja (niedziela)
– Zamek Książąt Pomorskich i Młyn Zamkowy otwarte
– Biały Spichlerz zamknięty