Dopiero drugi raz w historii wszystkie ujrzą światło dzienne. Wystawa cyny w słupskim muzeum

Już w najbliższą środę, 20 czerwca 2018 r. o godz. 12:00 w słupskim muzeum odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Nie wszystko srebro, co się świeci. Wyroby cynowe w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”.

 

Jest to druga w wieloletniej historii słupskiego muzeum ekspozycja prezentującą całość kolekcji wyrobów konwisarskich. Obecnie zbiór ten składa się z ponad pięciuset obiektów, ukazujących sporą część asortymentu oferowanego w wiekach dawnych. Obiekty te pojawiały się niemal w każdej dziedzinie życia. W gospodarstwach domowych wykorzystywane były jako wyposażenie kuchni, salonów, akcesoria gospodarcze, w kościołach służyły głównie jako naczynia liturgiczne.

 

Przez wieki popularność wyrobów cynowych wynikała z niewygórowanych cen, szerokiej dostępności oraz szlachetnego, przypominającego srebro wyglądu. Przez swoją miękkość cyna łatwo daje się formować, ale też szybko się zużywa. Narażona na upadek ulega odkształceniom, wystawiona na niekorzystne warunki koroduje. Stąd niewielka ilość zachowanych przedmiotów
o dawnym rodowodzie.

 

Słupskie muzeum posiada jedną z największych i najciekawszych tego typu kolekcji w Polsce. Gromadzone od blisko 100 lat obiekty pokazują niemal pełen przekrój wyrobów europejskich datowanych od XVI do XX wieku.

 

„Nie wszystko srebro, co się świeci. Wyroby cynowe w Zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”

20 czerwca 2018 – 10 listopada 2018
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

 

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.