Do końca roku ponad 300 słupszczan zamieszka w nowych mieszkaniach

Dzięki dotacji rządowej oraz wsparciu wojewody miasto mogło wyremontować 105 mieszkań. Teraz, sukcesywnie będą się do nich wprowadzać rodziny.

Ponad 90% spraw, z którymi słupszczanie przychodzą do Ratusza dotyczy kwestii mieszkaniowych. Na lokale socjalne w Słupsku oczekuje 350 gospodarstw domowych, natomiast na lokalne mieszkalne 370 gospodarstw mieszkaniowych. Dodatkowo miasto musi zrealizować 620 wyroków sądowych, w których zostało zobowiązane do zapewnienia lokalu socjalnego oraz około 100 pomieszczeń tymczasowych.

Kwestie mieszkaniowe udało się częściowo rozwiązać, dzięki dotacji rządowej. 3 mln 360 tys. złotych wystarczyło na remont 105 mieszkań. -Z tych 105 lokali, dwadzieścia zostanie przeznaczone na lokale socjalne i zamieszka tam około 80 osób. W lokalach komunalnych dach nad głowa znajdzie 85 rodzin, czyli około 230 osób. W sumie, ponad 300 słupszczan zamieszka w tych nowych lokalach. – informuje Robert Biedroń, prezydent Słupska. W trakcie prac remontowych wymieniono między innymi okna, podłogi oraz elektryczność.

Nowe mieszkania wpisują się także w ekologiczno-oszczędnościową politykę władz miasta. – 85 pieców węglowych zostało zlikwidowanych. To jest bardzo dużo, dlatego, że to ogranicza nam ilość dwutlenku węgla, który wychodził by z nich do atmosfery o 366 ton na rok. Wymienione zostały także okna, gdzieniegdzie docieplono dachy. W 52 lokalach zastosowano ogrzewanie gazowe, w 22 ogrzewanie elektryczne, a w 12 lokalach ogrzewanie miejskie. – zaznacza Beata Maciejewska, pełnomocniczka prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta. Ponadto, na każdym z tych mieszkań będą specjalne tabliczki, na których władze będą zachęcać do dalszego oszczędzania, miedzy innymi do wymiany żarówek na ledowe oraz oszczędzania wody.

Problemy mieszkaniowe słupszczan miasto stara się rozwiązać we współpracy z Przedsiębiorstwem Gospodarki Mieszkaniowej. – Wspólnie z PGM staramy się usprawnić system gospodarowania zasobem. Wprowadzamy wielopłaszczyznowy system zamiany lokali, skierowany przede wszystkim do osób, które mieszkają w mieszkaniach zadłużonych lub mieszkaniach o dużej powierzchni, przekraczającej potrzeby danego gospodarstwa domowego. -informuje Teresa Dobak, dyrektor Wydziału Polityki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Wyremontowane mieszkania mieszczą się przy ulicach: Niemcewicza, Mickiewicza, Długiej, Szarych Szeregów, Wyspiańskiego, Długosza, Armii Krajowej, Kołłątaja, Podgórnej, Sportowej, Wolności, Tuwima i Jaracza.