Ćwierć miliona złotych wróciło do kasy gminy Potęgowo. Wygrali z fiskusem

Gmina Potęgowo odzyskała 250 tys. zł w związku z korektą podatku VAT. Środki, które zasiliły budżet gminy zostaną przeznaczone na zadania inwestycyjne. Wójt zapowiada złożenie kolejnych korekt deklaracji VAT.

Decyzją wójta Dawida Litwina oraz skarbnik Małgorzaty Dąbrowskiej, gmina Potęgowo po raz pierwszy w historii zwróciła się w tej sprawie do Urzędu Skarbowego. Samorząd złożył korektę VAT za 2013 rok pod koniec 2017 roku. Celem tego działania było odzyskanie 300.000 złotych. Udało się odzyskać 250.000 zł. Obecnie gmina stara się o kolejne środki pieniężne z tego tytułu.

– Kiedy tylko dowiedzieliśmy się o możliwości odzyskania podatku VAT z różnego rodzaju inwestycji, to niezwłocznie przystąpiliśmy do działania – mówi Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo. – Dawniej nasza gmina o to nie zabiegało, dlatego już na początku tych działań cofnęliśmy się o 5 lat, bo zgodnie z przepisami w takim okresie można odzyskać  ten podatek, i dokonaliśmy korekty. Po długich bojach udało się nam odzyskać ćwierć miliona złotych. To nasz ogromny sukces. Według mojej wiedzy jesteśmy pierwszym samorządem z powiatu słupskiego, który po centralizacji VAT, skutecznie wystąpił o zwrot podatku – dodaje.

Dodatkowe środki zasilą tegoroczny budżet. Jakie inwestycje zostaną dzięki nim zrealizowane, dowiemy się już wkrótce.