Cała noc z biologią

W piątek, 15 stycznia odbędzie się kolejna edycja Nocy Biologów, obejmująca 26 ośrodków akademickich w Polsce, w tym Instytut Biologii i Ochrony Środowiska AP. Słupszczanie będą mieli okazję wziąć udział w wielu ciekawych wykładach, warsztatach oraz zajęciach laboratoryjnych.

Noc z biologią

Projekt kierowany jest głównie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ale również wszystkich dorosłych zainteresowanych naukami biologicznymi. Podczas tegorocznej Nocy Biologów uczestnicy będą mogli, m.in.: samodzielnie wykonać preparat z popularnych produktów mlecznych oraz przeprowadzić obserwację mikroskopową zawartych  w nich kultur bakterii, zgłębić informacje na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy, poznać pracę naukowców od praktycznej strony dot. sposobów pobierania próbek środowiskowych oraz ich analizy z wykorzystaniem specjalistycznych sprzętów laboratoryjnych.

– Biolodzy z AP przedstawią również tajemnice i osobliwości, ludzkiego szkieletu, dzięki którym można. określić np. płeć lub wiek – mówi Katarzyna Mudryk-Praszczak z Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Nie zabraknie również ciekawych zajęć dla wszystkich interesujących się kosmetologią, którzy podczas zajęć Ziołowe SPA dowiedzą się, które rośliny mogą powstrzymać procesy starzenia, poprawić stan zdrowia i wygląd skóry, włosów i paznokci oraz jak wykonać naturalne kosmetyki w warunkach domowych.

Na zajęciach z chemii uczniowie będą mogli poczuć się jak czarodzieje z Hogwartu, ponieważ  zaprezentowane zostaną ciekawe reakcje, efektem których będą dymy, płomienie i pary.

Ponadto uczestnicy poznają sposoby ukrywania informacji za pomocą tzw. atramentu szpiegowskiego, umieszczenia całego jajka w butelce oraz dowiedzą się jak krwawią metale. Na zajęciach Chemia w barwach tęczy prowadzący zaprezentuje barwne reakcje, m.in.: burzę  w probówce, lokomotywę, zdradzi taż jak zrobić z jajka kauczukową piłkę, czy imitację krwi. Aby wziąć udział w zajęciach niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja u prowadzących.