Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk w Programie Rozwoju Bibliotek

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk zakwalifikowała się do IV rundy Programu Rozwoju Bibliotek.

Program ten to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. PRB wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej – to właśnie w bibliotekach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają.

Program Rozwoju Bibliotek to przede wszystkim cykl szkoleń i warsztatów adresowanych do bibliotekarzy, które wyposażą pracowników w nowe kompetencje potrzebne do rozwoju biblioteki, a efektem wsparcia specjalistycznego będzie uruchomienie nowych form działania placówki.
Natomiast dyrektor biblioteki weźmie udział w dedykowanych kadrze zarządzającej warsztatach na temat przywództwa i zarządzania biblioteką oraz komunikacji z wykorzystaniem narzędzi do pracy zdalnej.

Udział w Programie będzie miał też efekt rzeczowy, bowiem biblioteki otrzymają sprzęt, który umożliwi udział w działaniach PRB realizowanych online, a także pozwoli zaoferowanie część usług placówki w formie zdalnej lub hybrydowej.

Jednym z oczekiwanych efektów udziału gminnej biblioteki w Programie Rozwoju Bibliotek jest wzmocnienie roli placówki bibliotecznej jako miejsca otwartego dla wszystkich mieszkańców Gminy Słupsk. Uczestnicy projektu będą mieć okazję włączenia się w sieć LABIB i korzystania z platformy służącej wymianie wiedzy i pomysłów: labib.pl.