Podsumowano badania zębów słupskich dzieci. Jest tragicznie

Lekarze i wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii w ramach I i II etapu projektu Podróże Julii: Słupsk, w październiku i w listopadzie przeprowadzili bezpłatne badania stomatologiczne wśród uczniów słupskich podstawówek. Do udziału w projekcie łącznie zgłosiło się ponad 4700 dzieci w wieku od 6 do 13 roku życia.
Z uwagi na ogromne zainteresowanie, projekt podzielono na 2 etapy,  pierwszy etap badań stomatologicznych odbył się 22 i 23 października, drugi 19 i 20 listopada 2015 roku. Stomatolodzy przebadali uczniów 12 szkół podstawowych. Ze statystyk wynika, że aż 86,13 % przebadanych dzieci choruję na próchnicę, a 72,62 % wymaga konsultacji ortodontycznej.

– Celem projektu było zapewnienie szkolenia i badań stomatologicznych oraz poprawienie świadomości z zakresu prawidłowej higieny jamy ustnej najmłodszych mieszkańców Słupska, rozwinięcie zakresu działalności fundacji w kontekście profilaktyki stomatologicznej, promocji zdrowia i działań mających na celu uświadamianie społeczeństwu zagrożenia jakie niesie za sobą brak odpowiedniej opieki oraz profilaktyki stomatologicznej – informuje Anna Galicz z fundacji Wiewiórka Julia. – Realizacja założonych celów będzie przebiegała w oparciu o dotychczasowe procedury wypracowane przez Fundację Wiewiórki Julii.
Podczas I etapu badań , 22 i 23 października lekarze współpracujący z Fundacją Wiewiórki Julii przebadali 1940 dzieci, w drugim etapie wzięło udział 1968 dzieci. Podczas badania dentyści zwrócili szczególną uwagę na próchnicę, wady zgryzu i poziom higieny.

Fundacja Wiewiórki Julii to najprężniej rozwijająca się Fundacja w Polsce. Jako pierwsi od 26 lat przeprowadzili badania stomatologiczne na tak szeroką skalę. Od 2012 roku w ramach programu „Podróże Julii” przeprowadzili badania w ponad 160 szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach, do tej pory przebadali przeszło  18 000 dzieci.
Z badań przeprowadzonych przez fundację wynika że stan higieny jamy ustnej i świadomość prozdrowotna stanowi ogromny problem naszego społeczeństwa.
Stan uzębienia Polaków jest z roku na rok coraz bardziej dramatyczny. Pomimo zdecydowanie lepszych warunków w gabinetach dentystycznych, postępu nauki, bogacenia się społeczeństwa, zęby naszych rodaków się psują. Fundacja Wiewiórki Julii podjęła walkę o zdrowe uśmiechy wszystkich Polaków.