67% dzieci gimnazjalnych ma próchnicę

Lekarze i wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii w ramach II edycji projektu  na początku czerwca przeprowadzili badania stomatologiczne wśród uczniów słupskich gimnazjów. Udział w projekcie wzięło 540 dzieci.

 

 

Podczas badania dentyści zwrócili szczególną uwagę na próchnicę, ubytki, ortodoncję i poziom higieny. Ze statystyk wynika, że 67 % przebadanych dzieci choruje na próchnicę, ponad to stomatolodzy stwierdzili nieprawidłowości ortodontyczne u 67 % uczniów. Największym problemem okazała się higiena, aż 79% przebadanych gimnazjalistów nie myje zębów lub robi to niedokładnie. Projekt był realizowany w ramach zadania publicznego z zakresu ochrony i promocji zdrowia zleconego przez Prezydenta Miasta Słupska Pana Roberta Biedronia, współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Miasta Słupska.

 

 

Stan uzębienia Polaków jest z roku na rok coraz bardziej dramatyczny. Pomimo zdecydowanie lepszych warunków w gabinetach dentystycznych, postępu nauki, bogacenia się społeczeństwa, zęby naszych rodaków się psują. Fundacja Wiewiórki Julii podjęła walkę o zdrowe uśmiechy wszystkich Polaków.

 

 

Przyczyn złego stanu uzębienia u przebadanych dzieci jest wiele:

  • brak systemowej opieki profilaktyczno – leczniczej nad dziećmi z uzębieniem mlecznym,
  • niska świadomość prozdrowotna rodziców,
  • brak środków na leczenie dzieci,
  • utrudniony dostępu do publicznych placówek dentystycznych, źle zorganizowana i niesprawnie funkcjonująca opieka dentystyczna

 

 

Celem projektu było zapewnienie szkolenia i badań stomatologicznych oraz poprawienie świadomości z zakresu prawidłowej higieny jamy ustnej najmłodszych mieszkańców Słupska, rozwinięcie zakresu działalności fundacji w kontekście profilaktyki stomatologicznej, promocji zdrowia i działań mających na celu uświadamianie społeczeństwu zagrożenia jakie niesie za sobą brak odpowiedniej opieki oraz profilaktyki stomatologicznej.