Ofiary śmiertelne w wypadku zderzenia autobusu z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego z autobusem MZK, ofiary śmiertelne i 30 osób rannych przetransportowanych do słupskiego szpitala, to bilans wypadku, do którego doszło wczoraj rano na ulicy Gdańskiej w Słupsku. Zdarzenie to, okazało się na szczęście tylko scenariuszem ćwiczeń dla funkcjonariuszy służb ratunkowych: Policji, Straży Pożarnej i Joannitów ze Słupska.

 

Wczoraj rano oficer dyżurny centrum ratunkowego w Słupsku otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na ulicy Gdańskiej. Pierwsze informacje wskazywały, że w wyniku zderzenia autobusu z samochodem osobowym ucierpiało kilkadziesiąt osób cześć z nich uwięzione w pojazdach i są także ofiary śmiertelne. Taką informację natychmiast przekazano Dyżurnemu Komendy Miejskiej Policji w Słupsku i innym służbom ratowniczym. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy zabezpieczali miejsce uniemożliwiając osobom postronnym dostęp z zewnątrz, także aktywnie uczestniczyli w akcji wynosząc ranne osoby z autobusu. Przybyłe na miejsce załogi straży pożarnej przy użyciu nowoczesnego sprzętu zajęły, się wydobyciem wszystkich osób z pojazdów i udzielaniem pierwszej pomocy.

 

Na szczęście, działania te okazały się jedynie scenariuszem, wymyślonym na potrzeby ćwiczeń. Miały one na celu w praktyce sprawdzić procedury ratunkowe w przypadku zaistnienia katastrofy drogowej w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Zorganizowane przez strażaków ćwiczenia miały za zadanie także  zweryfikowanie funkcjonujących procedur reagowania na tego typu sytuacje, a także zobrazowanie sprawności działania służb ratowniczych, policji w trudnych warunkach na ruchliwej drodze jaką jest krajowa szóstka, pomiędzy Słupskiem a trójmiastem.

 

Dla oddania wierności ćwiczeniom, udział w nich wzięło kilkudziesięciu pozorantów (studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku) a dla uwiarygodnienia realizmu powstałych w wyniku wypadku obrażeń, organizatorzy wykorzystali atrapy ran, na których na co dzień ćwiczą policjanci – słuchacze Szkoły Policji w Słupsku ucząc się zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej.