Skandynawski dramat na deskach Teatru Rondo

Słupski Ośrodek Kultury rozpoczął zbiórkę funduszy na portalu www.wspieramkulture.pl, dzięki któremu chce wystawić w Teatrze Rondo, w ramach stage reading/czytania dramatu, sztukę norweskiego dramaturga Arne Lygre.  Stage reading/Czytanie dramatu to cykl spotkań w Teatrze Rondo poświęcony współczesnej dramaturgii polskiej i obcej, zapoczątkowany nieco ponad rok temu.

 

– Niedawno dowiedzieliśmy się, że studenci Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego podczas zajęć zajmują się tłumaczeniem współczesnej dramaturgii europejskiej. Natychmiast uznaliśmy, że to znakomita okazja aby zaprezentować na scenie Ronda współczesny dramat skandynawski- mówi Maciej Swornowski ze Słupskiego Ośrodka Kultury.

 

W Zakładzie Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego studenci pracowali nad przekładem norweskiego dramatu pt. „Jeg forsvinner” (Znikam), autorstwa Arne Lygre. Przetłumaczono je już na dwanaście języków i sięgają po nie teatry z Danii, Niemiec, Francji, Włoch, Portugalii i Brazylii. Za „Jeg forsvinner” Arne Lygre otrzymał w roku 2013 nagrodę im. Ibsena (Ibsenpisen), prestiżowe wyróżnienie przyznawane w Norwegii za osiągnięcia dramaturgiczne.

– Postanowiliśmy zaprezentować „Znikam” w tłumaczeniu studentów UG na deskach Teatru Rondo. Reżyserii dramatu podjęła się aktorka, inicjatorka Stage reading, Wioleta Komar- tłumaczy Maciej Swornowski.