Spotkanie z Magdaleną Cięciwą – mistrzynią zakopiańskiej koronki klockowej

Już w najbliższy czwartek (30 stycznia) w Liceum Plastycznym imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku odbędzie się spotkanie z Magdaleną Cięciwą – mistrzynią zakopiańskiej koronki klockowej.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9.40. Wstęp wolny.

Wydarzenie w słupskim Plastyku ma na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik. Gość z Nowosądecczyzny przybliży tajniki ginącej dziś sztuki rękodzieła koronki klockowej.

Magdalena Cięciwa – mieszka w Marcinkowicach koło Nowego Sącza

Koronką klockową zajmuje się kilkanaście lat. Twórczyni jest jedyną czynną przedstawicielką tradycji szkoły zakopiańskiej w koronce klockowej!!!

zakopiańska koronka klockowa
zakopiańska koronka klockowa

Stworzyła również własny styl przygotowując uczniów do kontynuowania twórczości i odtwarzania zapomnianych wzorów zakopiańskich. Urodzona i wychowana w rodzinie z dużymi tradycjami rękodzielniczych w trosce o zachowanie i pielęgnowanie szeroko rozumianej kultury ludowej, lokalnego patriotyzmu, przekazywaniu młodemu pokoleniu spuścizny kulturowej regionu Lachów Sądeckich.

wykłady z Magdaleną Cięciwą
wykłady z Magdaleną Cięciwą

Od najmłodszych lat brała udział w wielu wystawach i konkursach rękodzielniczych zdobywając główne nagrody. Specjalizuje się również w odtwarzaniu koronek, detali koronkowych do strojów historycznych. Pomaga młodym projektantom mody w ich karierze i właśnie dla nich tylko ze zdjęcia odtwarza historyczne koronki do strojów.

Mistrzyni zakopiańskiej koronki klockowej

Mistrzyni zakopiańskiej koronki klockowej uczyła się sztuki haftu u słynnej koronczarki Ewy Szpili. Pobierała nauki również w Zakopanem, w szkole Modrzejewskiej. Jest laureatką wielu konkursów i wystaw ogólnopolskich, również zagranicznych, propagatorka upowszechniania ginącego zawodu w szkołach i festiwalach folklorystycznych.

zakopiańska koronka klockowa
zakopiańska koronka klockowa

Pomysłodawca i autorka wprowadzenia nowatorskiego – pierwszego w Polsce, programu arteterapeutycznego z wykorzystaniem – koronki klockowej do szeroko rozumianej rehabilitacji psycho-ruchowej osób niepełnosprawnych, który przynosił pozytywne efekty.

zakopiańska koronka klockowa
zakopiańska koronka klockowa

Spotkanie z Magdaleną Cięciwą odbędzie się w auli (2 piętro) budynku słupskiego Liceum Plastycznego im. St. I. Witkiewicza przy ul. Koszalińskiej 9.

Więcej informacji na temat wydarzenia pod numerem telefonu:
516 248 129.

Organizatorzy serdecznie zapraszają!

zakopiańska koronka klockowa
zakopiańska koronka klockowa