Higiena jest coraz ważniejsza w domu

Częste mycie rąk, utrzymywanie dystansu i zakrywanie ust podczas kichania – ostrożne zachowanie w miejscach publicznych jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Jednak świadomość higieny wzrosła również w domu. Reprezentatywne badanie przeprowadzone przez markę Freudenberg Vileda w Niemczech i we Włoszech pokazuje, że ze względu na obecną sytuację higiena jest szczególnie ważna w tym roku, nie tylko w miejscach publicznych, ale także w sprzątaniu domów. Zgodnie z ankietą Vileda powierzchnie toaletowe, łazienkowe i kuchenne są szczególnie dokładnie czyszczone. Zwiększone zapotrzebowanie na higienę znajduje również odzwierciedlenie w zachowaniach zakupowych.

PVA micro_6l_buckets_fot. Vileda
PVA micro_6l_buckets_fot. Vileda

Wiosenny sezon sprzątania to tradycyjnie pora roku, w której dom jest szczególnie dokładnie czyszczony. Dla zdecydowanej większości Europejczyków dzieje się tak, gdy tylko pojawią się pierwsze promienie słońca lub zbliża się Wielkanoc. W tym roku higiena odgrywa szczególnie ważną rolę: w Niemczech nieco ponad 60 procent populacji uważa, że ​​najważniejszą rzeczą podczas sprzątania jest zachowanie higieny. Około połowa uważa, że ​​higiena w sprzątaniu domu stała się ważniejsza w porównaniu do poprzednich lat, biorąc pod uwagę obecną sytuację. Odkrycie jest jeszcze bardziej wyraźne we Włoszech: prawie 80 procent uważa, że ​​higieniczna czystość jest najważniejsza podczas sprzątania. Prawie trzy czwarte uważa nawet, że higiena stała się ważniejsza. W związku ze zwiększonym postrzeganiem istoty higieny, tegoroczne wiosenne porządki stały się również ważniejsze w obu krajach.

Priorytetem jest toaleta, łazienka i kuchnia

Priorytety czyszczenia są podobne na poziomie krajowym: najbardziej wrażliwe obszary w sprzątaniu w gospodarstwach domowych to czyszczenie toalet i czyszczenie powierzchni w łazience i kuchni. Według badania Vileda, higieniczne czyszczenie podłóg oraz higieniczne czyszczenie szklanych powierzchni i luster, które stanowią również potencjalne pożywki dla zarazków i bakterii – są znacznie mniej ważne. „Często nie wiadomo, że największym zbiorem zarazków i bakterii w gospodarstwie domowym nie jest toaleta.

[the_ad id=”10952″]

Zwykle jest to zlew kuchenny” – mówi dr Julia von Grote-Pastré, kierownik ds. Rozwoju ściereczek, gąbek i rękawiczek w Freudenberg Rozwiązania dla domu i sprzątania (FHCS). W końcu prawie 30 procent uważa, że ​​higieniczne czyszczenie zlewu kuchennego jest ważne. Tylko około jedna czwarta ankietowanych przywiązuje szczególną wagę do higienicznego czyszczenia klamek i drzwi. „Jednym z powodów jest to, że drzwi są używane bardzo często”, mówi von Grote-Pastré. „Czyszczenie uchwytów za każdym razem po otwarciu drzwi jest bardziej kłopotliwe niż regularne mycie rąk. Dlatego tym ważniejsze jest mycie rąk, kiedy wchodzisz do mieszkania z zewnątrz, zanim dotkniesz czegokolwiek”.

Szczególnie pożądane są ściereczki i rękawiczki

Zwiększone zapotrzebowanie na higienę jest również zauważalne w Vileda. Ściereczki i rękawiczki z mikrofibry są obecnie bestsellerami. Szczególnie jednorazowe rękawiczki, które są usuwane po krótkim okresie użytkowania, nie pozostają długo na półce. Wśród produktów elektronicznych zapotrzebowanie na mopy parowe znacznie wzrosło. Produkt zapewnia higieniczną czystość dzięki gorącej parze. „Oczekujemy wysokiej sprzedaży tych produktów w najbliższej przyszłości” – mówi ekspert Vileda. „Sytuacja dostawy jest obecnie stałym wyzwaniem. W związku z tą wyjątkową sytuacją utrzymujemy szczególnie bliski kontakt z naszymi klientami i dokładamy wszelkich starań, aby dostawa była jak najbardziej normalna”.

Vileda, Freudenberg, von oben, Werbemotiv, Bodenwischer, Mann, P
Vileda, Freudenberg, von oben, Werbemotiv, Bodenwischer, Mann, Parkettboden, Bügelbrett

Prawie 80 procent włoskich respondentów uważa, że ​​higiena jest głównym powodem, dla którego sprzątamy.

Pięćdziesiąt razy cieńsze niż ludzki włos, ważące mniej niż gram z wgłębieniami zwanymi naczyniami włosowatymi, które pochłaniają brud i wilgoć: witamy we wnętrzu mikrofibry. Ściereczka z mikrofibry składa się z niezliczonych drobnych włókien i dlatego jest w stanie usunąć nawet najmniejsze cząsteczki i bakterie, które kryją się w małych pęknięciach na powierzchniach takich jak szkło. Czyszczenie za pomocą ściereczek z mikrofibry pozostawia również błyszczące powierzchnie – głównie dzięki wnękom między włóknami. W rzeczywistości to nie włókna usuwają brud i wilgoć, ale małe wnęki między nimi. To odróżnia produkty z mikrofibry od standardowych tkanin czyszczących: na przykład włókno bawełniane pęcznieje w wodzie. Natomiast efekt kapilarny ściereczki z mikrofibry oznacza, że ​​jest ona zdolna do wchłaniania wody do przestrzeni między włóknami, co ułatwia spłukiwanie i suszenie. Ponieważ szybko wysycha, mniej bakterii i patogenów może się zakorzenić.

Wskazówki dotyczące używania ściereczki z mikrofibry

„Za pomocą ściereczki z mikrofibry można usuwać tłuszcz i brud, a także bakterie bez konieczności dodawania jakichkolwiek środków czyszczących” – mówi dr Julia Grote-Pastré, szef działu projektowania ściereczek, gąbek i rękawic we Freudenberg Home and Cleaning Solutions (FHCS). Ściereczki z mikrofibry Vileda nie tylko utrzymują w czystości prywatne gospodarstwa domowe, ale są również używane w szpitalach, dla których eksperci Vileda zalecają tzw. „Koncepcję czterech kolorów”: To kodowanie kolorami gwarantuje, że personel sprzątający używa różnych ściereczek i wkładów mopa, wybierając spośród czterech różnych kolorowych ściereczek, w zależności od obszaru, nad którym pracują. Celem jest ograniczenie w jak największym stopniu rozprzestrzeniania zanieczyszczeń, bakterii, wirusów i patogenów w budynku. Czerwone szmatki są używane do toalet i pisuarów, żółte środki czyszczące do innych urządzeń sanitarnych, takich jak lustra lub płytki ścienne.

Vileda, Freudenberg, von oben, Werbemotiv, Regenbogen, Frau, Sch
Vileda, Freudenberg, von oben, Werbemotiv, Regenbogen, Frau, Schwaemme

Niebieskie produkty czyszczą stoły i półki w pokojach pacjentów lub biurach, podczas gdy zielony jest używany w salach operacyjnych. Grote-Pastré wyjaśnia, w jaki sposób można zastosować to kodowanie kolorami, aby zapewnić lepszą higienę w prywatnych domach: „Ściereczki z mikrofibry Vileda występują w różnych kolorach. Zalecamy przypisanie określonego koloru do określonego pokoju w domu, takiego jak niebieski do łazienki lub pomarańczowy do kuchni. Nasze tkaniny są trwałe i można je prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, co oznacza, że ​​wszelkie cząsteczki brudu i bakterie, które zbierają włókna, można całkowicie usunąć, pozostawiając tkaninę gotową do następnego użycia. Ważne jest, aby ściereczka wyschła po użyciu, aby zapobiec rozwojowi bakterii, które rozwijają się w wilgotnym otoczeniu.”

[the_ad id=”10952″]

Jedną z innowacji firmy Vileda jest uniwersalna ściereczka z mikrofibry „ActiFibre”, której specjalna powłoka pozwala na lepsze wchłanianie wody i która może usuwać brud, a nawet zaschnięte plamy. Powłoka PVA (polialkohol winylowy) zwiększa zdolność absorpcji mikrowłókien. W rezultacie nie jest konieczne dalsze wycieranie po wycieraniu na mokro, ponieważ tkanina pozostawia jedynie warstwę bardzo drobnych kropli, które szybko schną bez żadnych smug.

Rękawice chronią przed wirusami i bakteriami

Jeśli chodzi o sprzątanie domu, najlepszym wyborem są rękawiczki wielokrotnego użytku. „Rękawiczki wielokrotnego użytku doskonale nadają się do wiosennych porządków. Zalecamy, aby kolory były przypisywane do różnych pomieszczeń, takich jak kuchnia lub łazienka”, mówi ekspert od czyszczenia Grote-Pastré. „Rękawiczki mają długie mankiety, które zapobiegają przedostawaniu się wody. Mają także bawełnianą podszewkę, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się.

[the_ad id=”10952″]

Rękawiczki wielokrotnego użytku chronią ręce przed detergentami używanymi do szorowania lub płukania i są dostępne w wersji lateksowej i bez lateksu.”Zewnętrzną stronę rękawic należy spłukać wodą po użyciu i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli woda dostanie się do środka, można je wysuszyć, odwracając na lewą stronę.”

Jeśli chodzi o czyszczenie miejsc, takich jak toalety lub usuwanie zakaźnych zanieczyszczeń, rękawiczki jednorazowe są lepszym wyborem. Oprócz ochrony przed wirusami i bakteriami są cieńsze, mają lepsze czucie powierzchni i są wyrzucane natychmiast po użyciu. „Te rodzaje rękawic są również odpowiednie do krótkotrwałego użytkowania w celu ochrony przed wirusami lub bakteriami podczas zakupów w supermarkecie, gdzie trzeba dotknąć uchwytu na koszyku lub innych powierzchniach”, mówi Grote-Pastré.