Bezpieczna podróż na święta – sprawdź, czym jedziesz

Dokładnie za tydzień Wigilia Bożego Narodzenia, ale wielu z nas już pod koniec tego tygodnia rusza w trasę do najbliższych. Zadbajcie (przez internet) o to, by była bezpieczna.

Święta to czas, kiedy nieważne jak dotrzemy, najważniejsze by być z bliskimi. Nadal sporo osób korzysta wtedy z autobusów i autokarów. Niestety te środki transportu nie zawsze spełniają standardy bezpieczeństwa. Nie ryzykujcie zdrowia. Upewnijcie się, że bezpiecznie dojedziecie na miejsce. Jak to zrobić? Korzystając z e-usługi Sprawdź autobus.

Prosta droga

– To jedna z najprostszych, najszybszych i najbardziej popularnych e-usług – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nic dziwnego. Aby z niej skorzystać nie potrzebujemy nic więcej, tylko numer rejestracyjny autobusu lub autokaru, którym ruszamy w trasę – dodaje szef MC.

Jeśli to dłuższy i zorganizowany wyjazd, z wyprzedzeniem możesz poprosić organizatora o ten numer. Jeśli korzystasz z „rejsowego” autobusu lub autokaru, sprawdź go zanim wsiądziesz. A jak to zrobić?

Krok 1: wejdź na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Krok 2: wpisz numer rejestracyjny autobusu i kliknij Sprawdź autobus.

Chwila moment i wszystkie niezbędne informacje masz przed oczami. W kilka sekund i za darmo.

Czego dowiesz się korzystając z e-usługi?

Sprawdzisz:

· czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,

· czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

· czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,

· dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc,

· stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 r.).

Od święta i na co dzień

– To pewne dane. Pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, czyli rejestru prowadzonego przez nasze Ministerstwo. W usłudze udostępniamy dane pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli nie tylko autobus, ale i autokar lub bus – mówi minister Marek Zagórski.

A to oznacza, że warto z niej korzystać nie tylko od święta, ale i na co dzień, np. dojeżdżając do pracy.

Jeśli środkiem transportu, z którego korzystacie częściej, jest pociąg – koniecznie ściągnijcie na swoje telefony i zainstalujecie naszą aplikację mObywatel.

W zależności od tego w jakim systemie operacyjnym działa Wasz smartfon, naszą aplikację znajdziecie w sklepach z aplikacjami Google Play lub App Store (znajdziecie je na pulpicie swojego telefonu).

mObywatel to bezpieczna i bezpłatna aplikacja. Aby ją uruchomić potrzebujecie profilu zaufanego. To on jest gwarantem bezpieczeństwa Waszych danych.

Po uruchomieniu mObywatela znajdziecie tam m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

Naszą aplikację honorują już wszyscy kolejowi przewoźnicy w kraju. A to oznacza, że podczas kontroli biletów nie musicie mieć przy sobie żadnego innego dokumentu tożsamości. Wystarczy telefon i uruchomiony w nim mObywatel.

Bezpiecznej drogi na Święta!

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.